fbpx
1 C
Skopje

Заев. Груевски никогаш повеќе нема да биде премиер, очекувам Иванов да ми го додели мандатот

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Претседателот на СДСМ Зоран Заев со изјава од седиштето на Социјалдемократскиот сојуз

„Како што реков, Никола Груевски, никогаш повеќе нема да биде премиер. Се докажа дека Груевски го нема потребното мнозинство за да формира влада. ВМРО-ДПМНЕ синоќа на полноќ, и официјално ја изгуби можноста за формирање на влада.

Македонија нема време за губење, демократските процеси се почнати, така одлучија над 612 илјади граѓани, Македонија мора да оди напред. Очекувам Ѓорге Иванов да ми го додели мандатот за формирање на нова Влада на Република Македонија. Сите поинакви опции ќе значат кршење на Уставот и злоупотреба на функцијата.

За целата домашна и меѓународна јавност, е јасно веќе 50 дена од денот на изборите, граѓаните избраа промени. Од тука неопходно е да се формира влада што ќе ја изразува мнозинската волја на сите граѓани. На Македонија и е потребна влада што ќе ги обедини граѓаните, наместо да ги дели, потребна е стабилна и одговорна влада која ќе го подобри стандардот на живот во Македонија и ќе води реални политики, влада која ќе ги обезбеди стратешките интереси на Македонија и граѓаните, а тоа се пристапување кон евроатланските интеграции. Ние сме подготвени и целосно посветени за формирање влада која што ќе ги спроведе реформите од Пржино“, порача Заев во изјавата од Бихаќа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -