fbpx
7 C
Skopje

Заев и Ахмети ќе се сретнат во клубот на пратеници

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Заев и Ахмети се на чекор до финален договор кој ќе треба да обезбеди 61 пратеничко столче во Собранието за формирање на новата Влада. Нивната средба е закажана за денеска во 14 часот во клубот на пратеници по што се очекуваат изјави за медиумите, јавува Сител.

Дека преговорите се практично финализирани покажува и фактот што СДСМ за утре веќе има закажано седници на двете највисоки партиски тела, централниот и извршниот одбор на партијата кои треба и формално да дадат зелено светло за договорот кој Заев ќе го потпише со Ахмети.

ДУИ ќе ја водат државната каса? – Фатмир Бесими предлог министер за финансии!

Фатмир Бесими висок партиски член на ДУИ ќе биде новиот министер за финансии, брифираат извори на Фактор. Бесими ќе седне на местото на досегашната министерка Нина Ангеловска откако по поделбата на ресорите меѓу СДСМ и ДУИ, било договорено ова министерство да му припадне на албанскиот коалиционен партнер.Овие информации се наши и не се уште потврдени, пренесе „Фактор“.

Според информации на „Фактор“ договорено е Министерството за внатрешни работи да остане кај СДСМ, а финансии, надворешни работи и администрација да одат кај ДУИ.

Фатмир Бесими беше министер за економија од декември 2004 до јули 2006 година во Владата во која премиер беше Владо Бучковски односно беше раководена од СДСМ. Потоа од 2008 до 2011 исто така беше министер за економија во Владата на Никола Груевски.

Од 2011 година до февруари 2013 беше министер за одбрана , три години подоцна односно до 2016 година беше вицепремиер за евроинтеграции.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ковид пасошите ќе станат реалност побрзо од што мислиме: Европската комисија веќе има датум

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер лајен, открила дека предлогот за ковид-пасоши ќе се најде на маса веќе во март. Европската комисија ќе претстави...

Кина ни го врати капарот за вакцините, властите уверуваат – наскоро ќе дојдат

Во најкус можен рок, е одговорот на Министерството за здравство на прашањето кога ќе стигнат вакцините од кинескиот производител „Синофарм“, откако Македонија си ги...

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...
- Advertisement -