fbpx
5 C
Skopje

Заев: Иванов изврши државен удар!

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Претседателот на СДСМ во изјава за медиумите од седиштето на СДСМ рече дека Иванов извршил државен удар а со неговата одлука да не го довери мандатот ја внесува Македонија во длабока криза.

„Ѓорѓе Иванов со одлуката да не го додели мандатот, со што е обврзан според Уставот, изврши државен удар. Иванов ја внесува Македонија во длабока криза, со несогледливи последици по државата. Тој прави уставно-државна криза со што ја негира мнозинската волја на граѓаните и спречува легален и легитимен трансфер на власта. Со ваквото однесување уште еднаш се стави во улога и сооучесник на раководство на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски. 

Нема да дозволиме никој да си игра со иднината на државата, за лични, политички и криминални цели. Концептот кој е поддржан од мнозинство е единствен гарант за унитарноста на државата. Ги повикувам граѓаните да не подлегнуваат на никакви провокации, да останеме смирени. Идната Влада ќе се фокусира на потребите на граѓаните и на владеење на правото. Се ова што се случува, сме го виделе претходно од Никола Груевски. Груевски тоне, но нема да дозволиме да ја потоне Македонија. 

Иванов да ја повлече одлуката и да го додели мандатот, Уставот го обврзува тоа. Не смее да ја негира мнозинската волја, која е преточена во 67 мандати“, рече Заев.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

КАРЛЕУШA ЕМOTИВНА: Плачеше на сред емисија, па ја откри ВИСТИНАTA ЗА СKАНДАЛOТ од пред две години покажувајќи ги фотографиите (ФОТО)

Познатата пејачка Јелена Карлеуша ја отвори душата во шоуто „Шок поток“, при што во еден момент плачеше и бараше реклами. Овој пат, пејачката беше...

Арсовски за градоначалникот: Он не може ГОЛФ 2-ка да поправи за 100 евра, голф терени ќе правел

Ќе правел голф терени од 2.5 милиона евра во Лисиче кај нас. Он од што е неспособен не може да поправи Голф 2ка...

Хит видео Погледнете што и прави познатиот битолчанец Ритко на мажена Бугарка

ХИТ ВИДЕО: Погледнете што и прави познатиот битолчанец Ритко на мажена Бугарка Едно време Омегле беше популарна платформа каде што можеа да се спојат сосема...

Филипче донесе одлука: Благодарам на поkаната, ние тука ќе ги вакцинираме сите наши граѓани

Прочитај повеќе во продолжение Здравствените работници од ковид центрите нема да одат да примат вакцина во Србија по вчерашната јавна покана од срспката премиерка. Венко...

Германски инфектолог откри до кога очекува да трае коронавирусот

Водечкиот германски вирусолог Кристијан Дростен, за разлика од многумина, очекува епидемиолошката состојба да се подобри дури наесен. Во интервју за германскиот магазин „Шпигел“, Дростен рече...
- Advertisement -