fbpx
17 C
Skopje

Заев: Изборите се решение, датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули

АКТУЕЛНО

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција потврди дека избори ќе има на 5 јули.

-Токму заради заштита на здравјето на граѓаните, изборите се решение, а датумот е завршена работа. тие ќе се случат на 5 јули за функционално Собрание и политичка влада. Проблемите кои ги предизвиква Чулев може да се решат само со избори. Опозицијата е настроена деструктивно и гледа само да заработи политички поен. Изборите остануваат онака како што е пропишано со уставот и законите, на 5 јули 22 дена по завршување на најновата вонредна состојба. Да останеме посветени на здравјето и унапредвање на економската состојба во земјата.

Некаде пред одлуката за вонредна состојба беше последниот обид да постигнеме договор со Мицкоски, за жал не успеавме. Едно е јасно – не постои никаков уставен или законски момент кој може да го фатиме и на основа на тоа да одлучиме и да го свикаме Собранието.

Спасовски сабајле правеше тестирање, а резултатот ќе биде јасно објавен, одговори лидерот на СДСМ во врска со новинарско прашање за лицата кои биле во контакт со Зекири и Лукаревска.

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...
- Advertisement -