7 C
Skopje

Заев контра Груби: Сакам да ја расчистам маглата, субвенции ќе има за сите граѓани

АКТУЕЛНО

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...

Костадинов: 470 милиони рвра изнесува четвртиот пакет антикризни мерки за граѓаните

Ребалансот на Буџетот за 2020 година обезбедува навремена и ефикасна помош за работниците, ранливите категории граѓани, но и за компаниите погодени од коронакризата, изјави...

Субвенции ќе има за сите граѓани во земјава без оглед на националноста и сите ќе имаат еднаков пристап до субвенциите, одговори Премиерот на Заев на новинарско прашање на прес-конференцијата со Мила Царовска за националната платформа за учење.

Темата за субвенции стана актуелна откако Артан Груби завчера најави дека ќе се субвенционираат компаниите кои ќе вработат Албанци или припадници на другите помали етнички заедници.

„Сакам да ја расчистиме маглата. Субвенции ќе има и за Македонци и за Албанци и за Турци и за Срби, Власи, Роми, Бошњаци. За сите во нашата земја и тие ќе бидат еднакво организирани за сите граѓани“, изјави Премиерот на денешната прес-конференција.

Според Заев, Владата ќе подготви стратешки инвестиции со кои ќе се придонесе за вработување на граѓани без разлика на која етничка заедница припаѓаат. Како пример го наведе Тутунскиот комбинат Куманово, „да ја реактивираме дејноста на тутунот и да се вработат граѓани од целиот регион на Куманово, и Албанци и Срби и Македонци, се разбира, секој според своите квалификации“.
Тој исто така го наведе и проектот за дигитален центар во Општина Карпош за вработување млади луѓе со информатички технологии.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Регистирани 33 деца позитивни на коронавирусот: Состојбата во градинките е под контрола

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на корона-вирусот и 109 вработени. Во моментов во изолација...

Османи: Се надевам дека следната недела ќе седнеме да разговараме со Захариева

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...
- Advertisement -