fbpx
6 C
Skopje

Заев: Мицкоски бегаше кога се носеа одлуки за најстратешките цели на државата, сега повторно бега, но од избори

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Чулев кажа. Не, нема да ги казнуваме граѓаните. Казните постојат за да ги почитуваме одлуките. Ако калкулирате само поради партиски интерес треба тоа да се каже. Ако државата е пред се, ако здравјето е пред се, тогаш соодветно треба да се поставите. Јас побарав оставка од Чулев бидејќи има грешки. Или постапуваме, или не постапуваме. Час поскоро да се оди на избори, да се воспостават институции кои ќе имаат полна одговорност, а не политичко препукување. Ние 5 месеци немаме Собрание, шест месеци сме со техничка Влада, рече Заев во вечерашното гостување на ТВ21 во емисијата Click Plus одговарајќи на прашање за техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Во однос на разговорот со Вархеј, првиот човек на СДСМ рече:

Европската унија зема кредит за да ни даде 160 милиони евра евтин кредит. Се заблагодаривме за тоа бидејќи ние сме дел од Европа и редот е да се заблагодариме за тоа. Разговаравме како пријатели. Ја претставивме сликата во нашата земја. Ние сме можеби единствена земја без Собрание, а која се справува со една ваква тешка пандемија. Се собравме кај претседателот Пендаровски. Договоривме 12 април. Заедно составивме техничка Влада, заедно го распуштивме Собранието, заедно ги одложивме изборите. Владата донесе уредба за одлагање на изборите до траење на вонредната состојба која беше пред се за економската поддршка на стопанството. Објаснив дека по Устав и закон чим завршува вонредна состојба продолжуваат изборните процеси. Може да нема вонредна состојба, а Владата повторно да носи рестриктивни мерки. Таа е само за уредбите со законска сила, за помош на невработените, за платежната картичка, за помош на компаниите. Третиот пакет е донесен, утре 28 илјади евра се пуштаат на банките за картичките кои треба да бидат дадени на граѓаните. Тогаш која би била причината за ново продолжување на вонредната состојба.

Претседателот на СДСМ рече дека 5 јули е законски определен датум на моменталната состојба.

Ако не се договорат политичките лидери за датумот, тогаш останува Уставот и законот. Два пати се собравме кај претседателот Пендаровски. Срамота е да се собереме и по трет пат ако нема можност за договор. Мицкоски побара средба, па побара уште една недела, па на крајот вика на 13 Септември да бидат изборите. Несериозното однесување не донесе до ваква состојба. Мицкоски бега од избори, но Уставот и законот е јасен. Денеска кога нема договор, останува Уставот и законот. Секој кој вели дека е можно одложување, тој лаже. Тука бегање нема, рече Заев.

Од несериозни луѓе имате несериозни ставови. Кога требаше да се носат одлуки за најстратешките цели, тие бегаа и бојкотираа. Денес пак тоа се случува, додаде тој.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -