fbpx
9 C
Skopje

Заев: Мое право е да нотирам политичка определба на медиум, иако одговорам на нивни прашања

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

СДСМ после 18 години победи на парламентарни избори. Ова е прва победа како власт, да добиеме уште еден мандат. Многу сум среќен и задоволен и ја чувствувам одговорноста од граѓаните за да одработиме уште повеќе и уште подобро, така како што ветивме пред граѓаните. Ќе направиме Влада која ќе трае четири години. Сето она што е важно ќе го исполниме, јас сум економист, ќе покажеме економски перформанси, со создадени пријатели дома и насегде околу нас. Плодовите од тие успеси ќе ги жнеат сите граѓани на нашата земја, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев на вчерашната пресконференција по конститутивната седница во Собранието на С.Македонија.

Откако доби критика дека не може да етикетира медиуми дали се провладини или контравладини, претседателот на СДСМ Зоран Заев рече:

Јас сум отчетен политичар за сите. Мојата Влада докажа слобода на ммисли и слобода на медиуми. Мое право е да ја нотирам политичката определба на медиумот. Еден дел од медиумите функционираат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ. Дали медиумот треба да работи во зграда на политичка партија. Овде имаме комплетно политичка определба на медиум, со сите свои негрижи барем да се скрие дека е про-вмро самиот медиум. Правото на слобода како што го имате вие, право на слобода е да прокоментирам. Јас одговарам на тие прашања, но имам право да нотирам определба на самиот медиум.

Слободата и демократија значи и за нас политичарите кои сме од оваа страна. Не значи дека нашите слободи и права се ограничени за да не дадеме свој коментар и мислење.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -