16 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Љупчо Николовски: Од Делчево ќе ја пратиме пораката дека ставаме крај на сите остатоци на режимот

Големата победа на 15 јули на СДСМ и на коалицијата „Можеме“ ќе дојде и од Делчево и третата Изборна единица, од тука ќе ја...

Царовска во „Само вистина“: Ние носиме закони со експерти, вие ги носевте ноќе, по 200 во 12 часа

„Законот за недискриминација не е на сила затоа што Ѓорге Иванов не сакаше да го потпише законот и друга причина нема, не е точно...

Ласовска: Ќе ја довршиме гасификацијата во Свети Николе и ќе обезбедиме бесплатен приклучок за гас за секое семејство

Благица Ласовска од Свети Николе му порача на Заев дека го понижи донстоинството на македонскиот народ ги продадовте  македонските национални интереси. Македонскиот идентитет не...

Владата го прогласи 15 јули за неработен, нема да се одработува

Владата на денешната седница, донесе заклучок со кој 15 јули се определува за неработен ден заради непречено спроведување на изборниот процес за предвремените парламентарни...

Заев: Му се поклонувам на Борисов кој не само во Софија, спомна македонски народ, ние воопшто не разговараме за идентитетските прашања

Идентитетот не е прашањето во кое се преговара во 21 век. Верувам дека современа европска Бугарија го разбира тоа. Верувам дека низ имплементацијата на договорот ќе ги изнајдеме решенијата и на овие прашања. Идентитетот е чувство, јас му се поклонувам на бугарскиот премиер Борисов кој не само во Софија, туку и овде во монопол спомна македонски народ, затоа што навистина 21 век не ги овозможува перцепиите на ограничување на идентитетските прашања, рече премиерот Заев по повод протестите против Бугарија за барањата на Бугарија.

Средбите продолжуваат без разлика што се случува на политичко ниво во Бугарија и во Македонија, велат од комисијата.

– Ако има историски жртви, не е постигнат договор, вели Драги Георгиев од македонско-бугарската комисија.

Во однос на најновите случувања, се огласи и македонскиот екс премиер Љубчо Георгиевски кој на фејсбук напиша статус по однос на овие прашања. Еве што напиша тој:

– Најновиот ултиматум од Бугарската влада го доживувам како суспендирање на Декларацијата за пријателство од 1999 година и Договорот за добрососедство од 2017 година.

Latest Posts

Љупчо Николовски: Од Делчево ќе ја пратиме пораката дека ставаме крај на сите остатоци на режимот

Големата победа на 15 јули на СДСМ и на коалицијата „Можеме“ ќе дојде и од Делчево и третата Изборна единица, од тука ќе ја...

Царовска во „Само вистина“: Ние носиме закони со експерти, вие ги носевте ноќе, по 200 во 12 часа

„Законот за недискриминација не е на сила затоа што Ѓорге Иванов не сакаше да го потпише законот и друга причина нема, не е точно...

Ласовска: Ќе ја довршиме гасификацијата во Свети Николе и ќе обезбедиме бесплатен приклучок за гас за секое семејство

Благица Ласовска од Свети Николе му порача на Заев дека го понижи донстоинството на македонскиот народ ги продадовте  македонските национални интереси. Македонскиот идентитет не...

Владата го прогласи 15 јули за неработен, нема да се одработува

Владата на денешната седница, донесе заклучок со кој 15 јули се определува за неработен ден заради непречено спроведување на изборниот процес за предвремените парламентарни...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.