30 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Заев на ТВ дуелот: Не прифаќам уцена од ДУИ, ќе бараме од Мицкоски да ни даде 6 пратеници бидејќи толку ќе ни фалат за формирање на Влада

Имаме јасна методологија, имаме концепт, имаме јасна визија. Ќе правиме Влада со секој оној кој што ќе биде комапктабилен со нашата програма. Јас се сеќавам на истиот Зоран Заев пред четири години кога зборуваше дека ДУИ нема да биде дел од идната Влада, па после преговараше со ДУИ за договор за истата Влада. Ќе правиме коалиција со сите оние кои ќе ја прифатат програмата на ВМРО-ДПМНЕ. Јас не би можел да се изначудам на она што го зборува господинот Заев, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешниот ТВ дуел со претседателот на СДСМ Зоран Заев на телевизија 24.

Мене ме охрабри чекорот на ДУИ да го прифатат принципот да имаме кандидат за премиер односно кандидат за мандатар. Ако Зибери собере мнозинство од 62 пратеници, тоа мнозинство нема да биде поддржано од парламентарниот состав на ВМРО-ДПМНЕ, додаде Мицкоски зборувајќи за предлогот на ДУИ за премиер Албанец.

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја предводи идната Влада, а постојат луѓе кои се на пратеничките листи на коалицијата „Можеме“ а кои ќе ја поддржат идната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, додаде тој.

На ова возврати претседателот на СДСМ Зоран Заев кој рече: Сум спремен да му отстапам 13 пратеници на господинот Мицкоски оти толку ќе му требаат за да формира малцинска власт, или ќе побарам од него да ми даде 6 пратеници бидејќи толку ќе ми требаат за да формирам Влада. 55:48 пратеници ќе биде резултатот во корист на СДСМ, вели Зоран Заев.

Latest Posts

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.