fbpx
-2 C
Skopje

Заев на ТВ дуелот: Не прифаќам уцена од ДУИ, ќе бараме од Мицкоски да ни даде 6 пратеници бидејќи толку ќе ни фалат за формирање на Влада

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Имаме јасна методологија, имаме концепт, имаме јасна визија. Ќе правиме Влада со секој оној кој што ќе биде комапктабилен со нашата програма. Јас се сеќавам на истиот Зоран Заев пред четири години кога зборуваше дека ДУИ нема да биде дел од идната Влада, па после преговараше со ДУИ за договор за истата Влада. Ќе правиме коалиција со сите оние кои ќе ја прифатат програмата на ВМРО-ДПМНЕ. Јас не би можел да се изначудам на она што го зборува господинот Заев, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешниот ТВ дуел со претседателот на СДСМ Зоран Заев на телевизија 24.

Мене ме охрабри чекорот на ДУИ да го прифатат принципот да имаме кандидат за премиер односно кандидат за мандатар. Ако Зибери собере мнозинство од 62 пратеници, тоа мнозинство нема да биде поддржано од парламентарниот состав на ВМРО-ДПМНЕ, додаде Мицкоски зборувајќи за предлогот на ДУИ за премиер Албанец.

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја предводи идната Влада, а постојат луѓе кои се на пратеничките листи на коалицијата „Можеме“ а кои ќе ја поддржат идната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, додаде тој.

На ова возврати претседателот на СДСМ Зоран Заев кој рече: Сум спремен да му отстапам 13 пратеници на господинот Мицкоски оти толку ќе му требаат за да формира малцинска власт, или ќе побарам од него да ми даде 6 пратеници бидејќи толку ќе ми требаат за да формирам Влада. 55:48 пратеници ќе биде резултатот во корист на СДСМ, вели Зоран Заев.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...

Еkс сопругата на екс директорот си го промени презимето на фејсбук и инстаграм: Еве како се презива сега

Агенса Ораноска, поранешната сопруга на екс-директорот на АЕК, Роберт Орданоски го промени презимето на профилите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“, два дена откако Орданоски...

ШOK ПРЕД ХОТЕЛОТ НА ЏОКОВИЌ: Српски навивач сакаше да оди во собата на Ноле, реагираше ПОЛИСИЈА (ВИДЕО)

Правилата се прилично строги и тенисерите не можат да го напуштат хотелот, освен кога одат на тренинг. И додека Новак одмараше во својата соба,...

Колев: Да го зaпалиш знамето на државата која дала државјанства на илјадници твои граѓани за работат низ цел свет е меко кажано невоспитано

Да го запалиш знамето на државата која прва не призна и испрати јасен сигнал кон целиот свет дека Македонија ќе биде самостојна и суверена...

Душичка: Атиџе за првпат во животот слави роденден и за првпат дува роденденски свеќички

По повод 57-миот роденден на Атиџе, нејзината најверна пријателка со која заедно одат на шопинг пијат кафе Сузана Турунџева и приреди вистинско изненадување ...
- Advertisement -