fbpx
-3.7 C
Skopje

Заев: Направивме многу, можеме уште повеќе и уште подобро

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Направивме многу. Можеме уште повеќе и уште подобро, тoa е мотото на нашата кампања, тоа е и нашата магија, изјави денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев во вклучувањето во Дневникот на Канал 5 телевизија.

Заев посочи дека граѓаните ќе знаат да го почитуваат сето тоа што е направено во изминатите две и пол години во кои СДСМ  и владата што ја предводи ги реши сите меѓународни отворени прашања, ги исполни двете стратешки определби и за тоа време, додека се решаваа големите прашања, паралено успеа и да ја зајакне еконмијата, но и да го реформира судството.

– Врз основа на сето она што е досега направено, пред граѓаните излегуваме со понуда со која ќе покажеме дека можеме и уште подобро и уште повеќе. Ќе издвојам само два клучни столба од вкупно шесте кои се  во нашата програма: нова македонска економија и стоп ковид 19. Во новиот мандат обезбедуваме 600 милиони евра за домашни и странски инвестиции, 200 милиони евра годишно за земјоделство и рурален развој. Околу 60 милиони евра обезбедуваме за екологија. Во делот на здравството навистина направивме многу. Реконструирани се 32 здравствени центри низ државата, подигнати се платите во здравството, но треба да продолжиме и натаму со уште поголема поддршка на лекарите и медицинскиот персонал, со вложувања во нови технологии и тоа ќе го правиме во новиот мандат, посочи претседателот Заев.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Трогaтелнаа исповед: Ја оставил еден час пред венчавката: Eден час пред олтарот влетал и го изговорил ова

Синди Маисонев секој ден се сеќава детелно на денот кога требало да се омажи за својот вереник, момчето кое го запознала пред две години,...

Ефтов до ВМРО-ДПМНЕ: Мислите дека америkанците се глупи и ништо не гледаат што правите, вие мора да се дистанцирате од Груевски ако сакате да...

Прочитајте ПОВЕЌЕ во продолжение Тој дел што ќе остане од ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се одземат гласовите кои ќе завршат на контото на Левица, ќе се...

АГНЕСА: Не правев естетски корекции: По интимност од скоро 20 години, нормален маж нема да ја нарече сопругата „фотошоп барбика“

Агнеса Органџиева, поранешната сопруга на Роберт Орданоски отворено во јавноста зборува за нејзиниот брак со екс-директрот на АЕК. Во последното интервју за ММС вели...

Васко Ефтов: Заев не сака Влада со ВМРО-ДПМНЕ, тој си го сака Мицкоски во Белата палата

Ако сакаше ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, мораше да направи дисконтинуитет со груевизмот. Се додека не се направи дистанцирање од Груевски, овој Зоран...

Дневен хороскоп: Еден знак се наоѓа во тешка ситуација

ОВЕН Се обидувате со нови, поинакви и револуционерни идеји да го подигнете нивото на работата. Моментално нема резултати. Брачниот однос е стабилен. Партнерот е...
- Advertisement -