fbpx
2 C
Skopje

Заев: НАТО е сериозен потенцијал за домашните фирми

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Доаѓа убав период за бизнисот, НАТО е сериозен потенцијал за домашните фирми, апелирам до вас да се сертифицирате, со цел да земете дел од големиот финансиски колач – им порача Заев на прилепските стопанственици.

Поддршката од 70 милиони евра што на годишно ниво државата подеднакво им ја даваше како на странските, така и на домашните приватни компании, нема да изостане ни наредниот период, најави носителот на кандидатската листа за пратеници на коалицијата „Можеме“ во ИЕ 4 и претседател на СДСМ, Зоран Заев, на денешната средба со прилепските стопанственици во Регионалната канцеларија на Стопанската комора во Прилеп.

Тој нагласи дека 92 отсто од економскиот раст на државата, доаѓа од приватните инвестиции и ги спомена мерките кои ги презеде Владата од почетокот на здравствената криза со КОВИД-19 за директна помош на стопанските субјекти, коишто, како што рече, придонесоа за зачување на голем број работни места.

– Со навремени мерки спасивме илјадници работни места – рече Заев на средбата на која го презентираше економскиот дел од изборната програма на СДСМ, со посебен акцент на четвртиот пакет мерки.

Во обраќањето пред прилепските стопанственици Заев ги претстави и реформите што, како што рече, новата Влада предводена од СДСМ ќе ги спроведе во делот на судството и јавната администрација. Ги повика да ја искористат можноста и да аплицираат на пазарот од четири милијарди евра годишно, што се отвори со нашето членство во НАТО.

– Доаѓа убав период за бизнисот, НАТО е сериозен потенцијал за домашните фирми, апелирам до вас да се сертифицирате, со цел да земете дел од големиот финансиски колач – им порача Заев на прилепските стопанственици.

На средбата присуствуваа и кандидатите за пратеници од ИЕ 4 Миле Талевски и Александар Ѓорѓиоски, како и со градоначалникот Илија Јованоски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Три хороскопсkи знаци кои од 30 јануари до 20 февруари ги очекуваат предизвици

Веќе во првиот месец од 2021-та година се соочуваме со ретрограден Меркур кога од моќниот Меркур можеме да очекуваме предизвици на полето на комуникацијата,...

Испливaa тајни снимkи од болницата: Ова е голем сkандал, лекари со хармоника и оро кај луѓето со Kовид-19 во Хрватска

Медиумите во Хрватска објавија за сkандалозна видео снимkа во најголемата kовид болница во Хрватска Дури луѓето маka мачат некој си прави голема забава во koвид...

Професорkа сум по математика и се до ова утро имав совршен брак

Професорка сум по математика и се до ова утро имав совршен брак Професорка сум по математика, имам 44 години и се до утрово имав совршен...

Снимkата на ТиkТок собра над 5 милиони прегледи: Бабичката измеша ментол бомбони и Кока кола

Една баба се снимала како прави експеримент со Кока кола и ментол бомбони на Тик Ток, велејќи им на гледачите дека мора да види...

Алеkсандар Вучиќ оди чеkор напред: Најавува нешто што не постои во многу држави (фото)

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува во неговата објава на Инстаграм,...
- Advertisement -