fbpx
-2 C
Skopje

Заев: Нека ни е честит јубилејот, 75 години од усвојувањето на Решението за правописот на македонскиот јазик

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Во честитката по повод јубилејот на македонскиот правопис, Заев нагласи и дека е достапна бесплатна електронска верзија која секој може да ја симне и да ја користи.

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, упати честитка по повод 75 годишниот јубилеј од усвојувањето на Решението за правописот на македонскиот јазик.

Нека ни е честит јубилејот, 75 години од усвојувањето на Решението за правописот на македонскиот јазик, од страна на министерот на просветата на Народната Влада на Македонија.

Седми јуни 1945 година е денот кога „Македонскиот правопис“, предложен од комисијата за јазик и правопис при Министерството за народната просвета, се прифаќа како официјален правопис.

Со усвојувањето на правописот на македонскиот јазик на 7 јуни 1945 се заокружува кодификацијата на македонскиот јазик, по воведувањето на македонскиот јазик како службен јазик во македонската држава (2 август 1944) и усвојувањето на македонската азбука (5 мај 1945).

Со издавањето на „Македонски правопис“, започнува унифицирањето на македонскиот стандарден јазик, за кој е најзаслужен нашиот лингвист Блаже Конески.

Како Влада, нашата грижа за правописот на македонскиот јазик ја покажавме со поставувањето бесплатна електронска верзија на Правописот на македонскиот јазик, кој може да се користи и симнува лесно од сите нас на адресата www.pravopis.mk.

Исто така, се гордееме што како Влада во 2019 година донесовме одлука 5 мај да се одбележува како Ден на македонскиот јазик, во чест на Решението за усвојување на азбуката на македонскиот јазик како официјално писмо.

Грижата и меѓународната афирмација на македонскиот јазик продолжува и со Договорот од Преспа, со кој се признава и потврдува македонскиот јазик, како наш официјален јазик, меѓународно препознаен.

Денеска сме сведоци и на објавување на препеви од Блаже Конески на грчки јазик, што претставува дополнителна афирмација на македонскиот јазик и македонската литература во Грција, напиша Заев во честитката по повод јубилејот на македонскиот правопис.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -