fbpx
4 C
Skopje

Заев: Нема да дозволиме контра провокации!

АКТУЕЛНО

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

Претседателот на СДСМ Зоран Заев рече дека денеска со Ахмети требало да зборуваат за програмата на идната Влада, но Иванов со неговата одлука ја сменил рамката на самиот разговор, при што консатирале дека е потребно да апелираат да се сочува стабилноста и спокојот во Република Македонија.

„Ние денеска со Ахмети требаше да имаме прв начелен состанок после добивање на мандат, за жал не успеавме да разговараме на таа тема бидејќи бевме информирани дека Иванов донел одлука да не го довери мандатот на партијата која ги обезбеди потребните пратенички потписи. 

Денеска требаше да зборуваме за програмата на идната влада, расправа за ресори, кадровски решенија, но не разговаравме за тоа. Констатиравме дека е мудро да апелираме да ја сочуваме стабилноста и спокојот во Република Македонија 

Зборувавме дека за следните чекори мора да размислиме мудро, ние нема да дозволиме контра провокации иако можеби некој тоа го очекува“, рече Заев

Во однос на тоа што точно е договорено со ДУИ, лидерот на СДСМ рече дека тоа се документи кои треба да произлезат од евентуален договор, кои би биле преточени во програма на Влада, а за се што било разговарано било за зајакнување на унитарноста на Република Македонија.

„Во неколку пати трансапрентно зборував, сето тоа што е разговарано се начела и принципи кои се во рамки на Уставот на Република Македонија. Документите кои треба да произлезат од евентуален договор, се документи преточени во програма на Влада, која се доставува до Собранието на Република Македонија. Доколку се добие мандатот, ние поминуваме на разговори за сите други детали“, вели Заев.

Според Заев, протестантите под мотото „За заедничка Македонија“ се изманипулирани наши граѓани кои го штитат Груевски и оние околу него.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

Радиоактивна прашина од Сахара стигна во Европа! 60 години по тестот се врати како бумеранг

Радиоактивната прашина од Сахара е присутна во Франција од февруари, открива Здружението за контроа на радиоактивноста. Прашината ветрот ја донел од пустината Сахара и...

Ѓорчев открива кои афрички земји добиле вакцини пред Македонија

Министерот Филипче, пак, вели дека очекува во среда да почне и вакцинацијата во земјава. Вчера Кенија доби еден милион вакцини од „АстраЗенека“, Руанда 340 000...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

БОМБА НА ЗАЕВ: Им понуди на ВМРО-ДПМНЕ да влезат во Влада, но без Христијан Мицкоски

Првпат го кажувам ова, сакам да отворам дебата за заедничка власт и Влада со опозицијата. Ама да има човек со кого може да се...
- Advertisement -