fbpx
15 C
Skopje

Заев: Нема одобрение, но свечено ќе биде пуштена во употреба џамијата оти е сензитивен период и доаѓаат избори

АКТУЕЛНО

Премиерот Зоран Заев е свесен и признава дека новоизградената џамија во Охрид е дивоградба, но поради приближувањето на изборите тој учествуваше во нејзиното свечено пуштање во употреба.

– Да, знаеме дека нема одобрение, но свечено ќе биде пуштена во употреба оти доаѓаат избори и тоа е сензитивен период – вели Заев.
Премиерот додава дека по свеченото пуштање на дивоградбата, за проблемот ќе разговараат по 5 мај идната година, по изборите.

Џамијата во Охрид се наоѓа во централното градско подрачје и нема дозвола за градба, а плус тоа е споменик на културата.

Џамијата ДИВОГРАДБА ќе биде пуштена денес. Охрид, ноември 2019 Северџанистан #ОкупиранаМакедонија

Џамијата ДИВОГРАДБА ќе биде пуштена денес. Заради изборите вели црпко, после 5ти мај ќе разговараат а денес свечено ќе ја отвараат. Признава дека НЕМА ДОЗВОЛА ЗА ГРАДБА. Законите мора да се почитуваат нагласува а ги крши. Охрид, ноември 2019 Северџанистан #ОкупиранаМакедонијаЗа тие кои незнаат…Во Охрид,на сред центарот и главната улица ќе се отвара џамија денес.И покрај тоа што е без дозвола за градба+е споменик на културата.Спреми се во Охрид за будење во 05ч СЕКОЈ ДЕН со завивање и на сумљиви типови со бради и бурки..https://ohridpress.com.mk/?p=100185https://twitter.com/thedjmkd/status/1200001516221931525

Posted by Павел Шатев on Thursday, November 28, 2019

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -