fbpx
10 C
Skopje

Заев: Новата политичка клима ја враќа надежта на граѓаните и економската перспектива во Македонија

АКТУЕЛНО

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Новата Владата ги заврши првите три месеци од своето работење. Веќе започнавме со економските мерки. До Собранието ги поднесовме законите за минимална плата, за стчајците, ја воведовме дневната тарифа за струја, а институциите веќе ги отворија постапките за скратување за одредени процедури за намалување на трошоците.

Ова го истакна премиерот Зоран Заев денеска во Велес при што потенцира дека сите ресурси на државата ќе бидат насочени кон враќање на парите кон граѓаните и намалување на трошоците за живот на секое семејство во Македонија..

– Македонија трасираше добри перспективи кон ЕУ и НАТО. Тоа го препознаваат сите граѓани, но тоа нема да го почувствуваат веднаш. Затоа главниот фокус на Владата ќе биде на економските перспективи и јас ја барам поддршката на граѓаните заедно со Владата и новите општини по локалните избори Македонија да има подобра економија и да се стави крај на сиромаштијата во земјава. Велес е најтипичен град во земјава на заминување на младите прво во Скопје, но за жал и надвор од државата и јас сум убеден дека сите млади што заминале и сите што се овде, а се без работа гладаат добри перспективи овде во својата земја. Тоа е главната задача на новата Влада во Р.Македонија, рече Заев.

Според него радува што надежта се враќа кај луѓето.

– Веројатно, потенцира, новата политичка клима ја враќа нивната надеж дека се враќа и економската перспектива во Македонија.Трговците очекуваат народот да има повеќе пари,а граѓаните кои се потрошувачи по дуќаните очекуваат навистина да има работа за младите, да има намалување на трошоците и да се враќаат парите кај граѓаните. Тоа е филозофијата на економската перспектива на Македонија, изјави премиерот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...
- Advertisement -