fbpx
7 C
Skopje

Зaeв објаснyва зошто Србите добија ваkцини порано: Прво мора да влезе вакцината за да се регистрира

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Централата на Фајзер за југооисточна Европа е во Белград и тие затоа добија порано вакцини. Ние сме во координација со нив, тие имаат на располагање 8.000 вакцини за македонскиот народ, за да можеме да започнеме со вакцинација барем во здравствениот систем. Она што е точно е дека за прв пат мора да влезе вакцината за да се регистрира. Не може да се регистрира без да влезе вакцината. Кога влегува вакцината таа се регистрира и после тоа ја добиваме стандардната регистрација.

Јас верувам дека овие денови кои што се пред нас ќе стигнат првите 2.000, 3.000 количини од српските вакцини од Фајзер, кои се договорени.

Една од причините поради кои што бев еден од првите кои честиташе за изборот на Бајден за претседател е токму нивната поддршка за нашите меѓународни политики. Јас имав прилика да разговарам со новиот претседател на САД, на минхенската безбедносна конференција каде што имавме билатерална средба, целосно е фокусиран на Балканот, бил два пати потпретседател.

Ние не смееме да испратиме порака дека за нас постои алтернативно решение освен полноправно членство во Европа. Ако тргнеме по тој пат, ние ќе кажеме дека би биле задоволни и со нешто друго. Ние со Европа имаме еден посто царина, ние сме во европскиот пазар, ако ги дигаме стандардите, ние ќе бидеме потполно во заедничкиот европски пазар. Ние ги намалуваме царините согласно светска трговска организација и Европа согласно договорот за стабилизација и асоцијација, вели премиерот Заев во последното интервју за Трилинг.

Целото интервју во продолжение

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -