fbpx
18.7 C
Skopje

Заев: Создадени се сите услови за фудбалскиот спектакл, Македонија ќе ја оправда довербата

АКТУЕЛНО

На покана на Европската фудбалска федерација (УЕФА), претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, синоќа присуствуваше на свеченоста за високите гости, по повод одржувањето на фудбалскиот спектакл – финалето на Супер купот на УЕФА.

Како што соопшти владината прес-служба, премиерот Заев на приемот за добредојде на гостите се задржа во куси разговори со водечките функционери на двете фудбалски федерации – европската и светската, како и со членовите на управите и стручните штабови на двата клуба, учесници во УЕФА Суперкупот, Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид.

– Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, изрази уверување дека се создадени сите услови овој врвен спортски настан да се одржи во најдобра атмосфера и дека Република Македонија и Скопје како домаќини, ќе ги оправдаат довербата и очекувањата и дека го заслужуваат вниманието на светот кое денеска и утре е свртено кон спортското одмерување на сили на фудбалските ѕвезди од Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид, стои во соопштението.

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин, како што се посочува, му се заблагодари на премиерот Заев и на Владата на Република Македонија за комплетната поддршка во организација на финалето на Супер купот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -