fbpx
1 C
Skopje

Заев за терминот за избори: Последниот збор ќе го имаат надлежните здравствени институции и комисии

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Северна Македонија ги прекина изборните дејствија зашто што се случи короната. Најважно е здравјето на граѓаните, нема ништо поважно од тоа, политиката и државата постои заради нив. Но треба сите да бидеме свесни дека во услови кога нема парламент , во услови на одложени избори, кредибилитетот на државата треба да биде поткрепен со одлука на граѓаните, пренесување на нивните права, на оние кои што ќе бидат избрани од нив.-посочи претседателот на СДСМ Зоран Заев во гостувањето на Утрински брифинг во врска со понатамошното функционирање и свикување на Собранието.

Тој истакна и дека пред се треба будно да се следи како одминува кризата, добро е што бројките паѓаат, а со самото тоа да се зграпчи првата можност за избори, зошто не знаеме дали ќе има втора можност, бидејќи ставовите на светската здравствена фела е дека е можно повторно враќање на короната на есен.

Ако се случи тоа, ние ќе влеземе во апсолутно пробивање на сите можни уставни рокови, околу мандатот на пренесените надлежности од граѓаните на политичарите. Очекувам низ дијалог да ги потврдиме работите околу изборите, посочи Заев.

Во врска со Собранието, Заев истакна дека иницијатива на 35 пратеници од СДСМ, коалицијата и други пратеници,а воедно и демократски порив е повторно ставање во функција на Собранието, затоа што е пратениците чувствуваат потреба од негово функционирање.

Сите треба да знаат дека состојбата ќе биде тешка, пред се на економски план и затоа се потребни кредибилни институции, кои ќе носат храбри, но и одговорни одлуки, за да им излезат во пресрет на граѓаните, работниците и фирмите, истакна претседателот на СДСМ.

Во однос на можниот термин за избори, претседателот Заев порача дека последниот збор за тоа ќе го дадат надлежните здравствени институции и комисии.

Ако здравствените експертски комисии оценат дека нема услови за избори, нема да има избори, затоа што нема ништо поважно од здравјето на граѓаните, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев, на гостувањето во „Утрински брифинг“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -