fbpx
1 C
Skopje

Заев: Законот за јазиците е согласно Уставот и потребата на граѓаните

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Има многу јасна дистинкција како се носат закони за унапредување на употребата на јазиците во ова време, со оваа Влада и онаа порано. Порано се носеа по завршување на парламентарни избори, додека се формираше влада, на шверцерски начин, без каков било коментар на високите политички претставници и речиси без дискусија.

– Со тоа што го правиме ние како Влада, најавувајќи го законот, лично јас од Охрид на прес-конференција, отворивме опсежна дебата. Сакавме да го донесеме пред изборите, но опструкциите на ВМРО-ДПМНЕ се јасни. И, нема проблем. Дебатата ќе продолжи, нека се искористри можноста дебатата да опстојува до донесувањето на законот. Сакаме на транспарентнен начин, без каква било резерва или пречка зад која ќе се криеме, да носиме вакви важни работи за потребите на граѓаните. Ништо не ни значат одредени суетни прашања независно од кој се поставени. За нас границите се ставени – тоа да биде уставно и вистинска потреба на граѓаните, подвлече Заев.

Според него, Уставот ја има дефинирано употребата на јазиците, дури и појаснето.

– Ние се водиме од рамката што се вика Устав на РМ и практична потреба на граѓаните, а не хир. Секоја идеја, критика, сугестија е добредојдена. Тоа секојдневно се случува, ние знаеме да се корегириме, да се повлечеме, зашто мора и треба да ги слушаме граѓаните. За нив сме тука, потенцира премиерот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...
- Advertisement -