fbpx
0 C
Skopje

Захариев до Бочварски: Кога ти беше дете, твојата партија остави 12.000 штипјани без работа!

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Кандидатите за градоначалници на општина Штип, Илчо Захариев на ВМРО-ДПМНЕ и Благој Бочварски на СДСМ вечерва имаа соочување на МРТ.

Една од темите за кои говореа е отворањето на нови работни места, но на оваа проблематика ги судрија фактите.

По сите оние транзициони случувања, во Штип имаше голем број на невработени лица, некаде околу 12000, која сега е намалена на 2000 активни баратели на работа. Индустриските зони се битни во нашиот град. Фајненшл тајмс, реномирана институција направи истражување каде се наоѓаат градовите кои имаат до 100.000 жители. Штип се наоѓа на високото 6-то место по јасни критериуми и параметри. Кога е во прашање бизнисот, кај мене вратите се широко отворени за бизнисмените. Одобренијата за градење не се чуваа во фиоки, туку се потпишуваа за еден ден. Од тие причини сега имаме големи развојни можности. ТИР зоната која ја направи претходната влада, одлично организирана, со целокупната инфраструктура, се отворија фабрики, само Џонсон Контролс вработи над 1500 лица, се вработуваат луѓе во другите фабрики… Текстилните работници и нивните вредни раце се многу значајни за нас и со отворањето на зоната почнаа да растат и нивните плати бидејќи се створи конкуренција. Веќе индустриската зона Запад планираме 350 хектари за индустрија во нашиот град. Ќе се прошируваат неколку индустриски зони, а ќе имаме и нова кај Три чешми каде имаме сработено 12 локации, истакна Захариев.

Актуелниот градоначалник најави нови инвестиции, нови вработувања.

-Младите заминаа затоа што после 90-тите години кога се распадна државата заради криминалната транзиција, упропастувањето на големи гиганти во нашиот град, останаа 12000 луѓе без работа. Ти тогаш беше ученик, но тоа го направи твојата партија СДСМ со тогашниот премиер Бранко Црвенковски и знаеме какви закони се донесоа тогаш. Сега да те информирам дека во нашиот град бидејќи јас потпишувам решенија за данок, 50 % од купувачите на станови во Штип се млади луѓе кои доаѓаат од соседството затоа што имаат шанса да се вработат во нашиот град. 2000 лица доаѓаат во Штип од соседните градови да работат, истакна Захариев.

Тој му порача на Бочварски дека лично продал над 30 плацови за изградба на фабрики надвор од ТИРЗ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Огнен Јанески: Девојчињата и жените нема што неkому да полагаат сметkи за својата приватност

Фејсбук статус на Огнен Јанески Оваа држава отсекогаш функционирала во полза на криминалците, на девијантните, на опасните, наместо да се грижи за жртвите, за повредените...

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со...

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...
- Advertisement -