fbpx
22.8 C
Skopje

ЗАМЕНИК МИНИСТЕР ВО БУГАРИЈА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ЗАРАДИ СКАП АВИОНСКИ БИЛЕТ

АКТУЕЛНО

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов ја прифатил оставката на заменик-министерката за труд и социјална политика на Бугарија Росица Димитрова по објавената вест за скапата авионска карта, што таа ја искористила за да учествува на 11-тата конференција на Конвенцијата за правата на луѓето со посебни потреби во Њујорк.

Министерката потрошила речиси 4, 5 илјади евра буџетски пари, од кои речиси 80% ја сочинувале цената на авионската карта за бизнис класа.

Министерот Валери Симеонов ја оправда постапката на својата колешка со тоа дека, таа морала да присуствува на Конференцијата и немала опција да купи поевтина карта, бидејќи била испратена на таа работна посета во последен момент.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -