fbpx
0 C
Skopje

Заморот на Металург причина за поразот во финишот против Горење

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Во рамките на 6. коло на СЕХА-лигата, Металург во самиот финиш ја загуби битката со Горење од Велење. Во комплетно рамноправен натпревар, Металург незаслужено високо е поразен со резултат 24:29 (14:16).

Ова беше средба на две рамноправни екипи, иако во првото полувреме тимот на Горење беше тој што го контролираше водството. Највисоката предност на гостинскиот тим во првиот дел изнесуваше четири гола, 4:8 во 15. минута, но на крајот од 30-те минути таа предност беше преполовена.

Второто полувреме почна со фантастична серија на Металург од 4:0, за водство на нашиот тим со резултат 18:16. Иако Горење врати со своја серија од 3:0, Металург наскоро повторно го презеде водството и го контролираше во следните 15. минути, кога се играше гол за гол.

Во моменти кога се доби впечаток дека Металург конечно ја најде вистинската игра за да го добие овој натпревар, следеше период кога кај нашиот тим се почувствува замореност, проследена со пад на концентрацијата, а тоа го искористи тимот на Горење, кој во последните пет минути направи серија од 4:0 и го доби овој натпревар со превисоки пет гола разлика.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -