fbpx
10 C
Skopje

Запрепастувачка вистина, не е лага: Сини очи не постојат

АКТУЕЛНО

Сините очи кријат шокантна вистина. Ова го тврдат научниците кои откриле една работа која е заедничка за сите луѓе со сини очи.

Имено, научниците со години го проучувале генот ОЦА2 чии носители имаат смеѓи, зелени или констенливи очи, обидувајќи се да откријат на кој начин тој мутира, пишува how.africa.com.

Меѓутоа, научниците цело време гледале во погрешен правец. Мутацијата всушност е пронајдена на генот ХЕРЦ2 кој делува како прекинувач кој ја исклучува смеѓата боја поради што ја гледаме сината боја.

Поради тоа можеме да кажеме дека синооките луѓе се всушност луѓе со „лажни“ смеѓи очи.

Истражувањето исто така тврди дека само луѓе со европско потекло имаат сини очи. Научниците веруваат дека оваа мутација се случила со првата миграција на нашите предци во северна Европа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -