fbpx
-1 C
Skopje

Заразениот доктор од Дебар Аголи упати телефонска порака преку Сител: Симптоми немаме никакви, но сме позитивни – граѓаните да не се плашат, но да внимаваат

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Ние работиме исклучиво со деца. Првин испадна позитивен мојот колега, тој имаше контакт со фамилијата од Дебар која е зафатена со вирусот. Тој немаше никакви знаци, но и ние. Но јас инсистирав да се тестираме бидејќи тие имаа став дека треба да покажуваш клинички знаци за да се тестираш. Вчера дознавме дека сме позитивни. Трите медицински сестри и двата доктори. Знаци немаме никакви, денес чекаме колегите да не викнат на преглед. Најверојатно ќе ни препорачаат домашен третман, знаеме што значи зараза, знаеме што значи мерки за зараза, рече докторот Аголи во телефонски разговор за Сител.

Сега сум дома, сега сум надвор имам прекрасен двор со цвеќиња, добро се чувствувам. Сестричите се млади, загрижени се, ме прашуваа од сабајле како сум, добри се и они, ќе ме чекаат да ги земам од дома. Засега сме добри.

Според докторот морало да се воведат поостри мерки час поарно.

Тој ги советува граѓаните да си носат маски, иако имале сомнеж, немале сомнеж, имале или немале контакт, често да мијат раце, да пијат по две три голтки вода. Ќе бидат добри, да не паничат, да не се плашат, треба да се внимава, но нема место за паника, рече докторот за Сител телевизија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -