27 C
Skopje

Затоа што доброто секогаш останува незабележано

АКТУЕЛНО

Тимот за одговор при катастрофи трага по исчезнатиот велешанец кај Белештевица

Четворица волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од Црвен крст на РСМ Општинска организација Велес попладнево се вклучија во потрагата по исчезнатиот велешанец...

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

Живееме во времето на заборавените гаќички. Ако гаќичките се носени од некоја турбофолкерка, тогаш тие тежат минимум неколку илјади клика и импресии. Сето тоа се брои од Google Analytics, а пак Google Analytics е главниот мамец за банери. Токму банер-новинарството се цени најмногу денес. Секој портал се бори да опстане, а мерилото за неговата успешност секако се банерите. Ако ги немаш, нешто не штима. Не си профи. Така е во реалниот живот. Еве денеска и на нашиот сајт грејна првиот банер, можеби веќе сте забележале. Нека е аирлија.

Живееме во времето на лошо изведените маркетиншки акции наменети за толпата. Истата таа толпа, која со животинска жед клика за да ги види заборавените гаќички на турбофолкеркава. Како се прави маркетинг за сиромашни. Удираш јако на филмови за болни дечиња, питачи и самохрани родители и ете приказната е готова. Социјалните стории се новите сапунски серии. Седи дома толпата во папучи и ако случајно не пцуе по Грците, чепка у нос и гледа како во некоја речиси срушена куќа неколку измачени од нивните родители деца гледаат жално кон камерите. Ќе се најдат некои добри луѓе и ќе помогнат, кој со облека, кој со други ситнурии. Тие не сакаат да излезат од анонимност, но и публицитетот носен од банер-новинарството бега од нив како поранешен терорист од советничко место.

Никој никого не опнал, а гаќите износени од многу перења на „евтина“ и да сакаш некој да ти ги објави, ќе се удриш во ѕидот на побарувачката. Им потребале твоите гаќи на толпата. Смотле си. Работиш ко скот, ама имаш време да пробуваш да (о)станеш добар човек. Удрија жена ти со „тапото“ на секирата, или ете да не рипнат феминискиве, нека таа те изгори со пегла… веднаш и двајцата ќе се најдете покрај банерите. Веднаш ќе станете тема за на кафе муабет. Сосема друг е моментот кога популизмот на политичарите ќе се фати рака за рака со сиромашијата. Тоа му доаѓа како љубов на прв поглед. Оти не е само Трамп популист или оној од Холандија со плавата коса што мрази емигранти. Популисти се сите тие кои дозволуваат толпата да им ги пере рацете, додека истата се забавува со гаќички што мирисаат на турбофолкерско носено.

Жално е кога убавите приказни ќе останат незабележани. Ете пред неколку часа овде на овој портал објавив напис за еден скржав милијардер од Норвешка. Дедово наместо да бара „волшебно“ апче за „кревање на авионот“, што нема да му штети на срцето, работи по 10 часа на ден и не сака да го запаметат како милијардер, туку како детето со два сантима школо, кое успеало од нула да изгради империја. Сенилна будала, која нема да има концерт во „VIP арена Борис Трајковски“ и баш поради таа причина не е достојна за вниманието на толпата.

Толпата драги мои ужива во линчот на убавото. Токму поради таа причина убавото се крие во подрумот на нашата скапана и одамна нереновирана зграда, бидејќи повеќе му одговара да остане незабележано, отколку да биде уништено.

Автор: Батко Тане

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Тимот за одговор при катастрофи трага по исчезнатиот велешанец кај Белештевица

Четворица волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од Црвен крст на РСМ Општинска организација Велес попладнево се вклучија во потрагата по исчезнатиот велешанец...

Заев: Го добив мандатот, се подготвувам да бидам премиер 4 години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како одговор на новинарско прашање изјави дека утрово имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Денеска го добивам мандатот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -