fbpx
0 C
Skopje

Затуроска: Како е можно „Санос“ со три вработени да произведе 5 автобуси?

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ во изјава за медиумите рече дека „Санос“ наместо да одговори уште повеќе се заплеткува во скандалот бидејќи јавноста не видела работен процес, а ниту работниците. Според неа тие не кажале како фирма со 3 вработени, бројка која во јавноста била објавена, успеале да произведат 5 и да најават извоз на 70 други автобуси.

– Овде се работи за измама која може да се запише во Гинисовата книга на рекорди. Во ваква крајно сомнителна зделка уште посомнително е што Зоран Заев најави дека ќе и доделува државни субвенции во милионски износи. Граѓаните со право се прашуваат како се трошат нивните пари и дали се прават малверзации од кои ќе се одлеваат пари на приватни сметки, рече Затуроска.

Таа побара јавноста да биде информирана колку вработени има „Санос“ и дали тие изработуваат или само репарираат автобуси, бидејќи тоа е клучно околу исплатата на средства или поврат на ДДВ. Затуроска додаде дека според нивните информации има само тројца вработени и рече дека работа на обвинителството е да провери дали се работи за измама која завршува како криминал.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев за „Капитал“: Инвестираме во инфраструктура, патишта, енергетика, капиталните инвестиции се планирани на ниво од 23 милијарди денари

Јасно е дека спомениците не се трајни добра коишто го подобруваат животот, како што се патиштата, училиштата, болниците, студентските домови, градинките, спортските објекти, функционални...

Саша Матиќ е цар: Си кажа црн хумор на своја сметkа

Пејачот Саша Матиќ е познат по тоа што одлично кажува вицови, но и како човек кој знае да се пошегува на своја сметка. Со...

Хирург споредил рендгенсkи снимkи: Еве како изгледаат белите дробови кај здраво лице, пушач и пациент кој прележал Ковид-19

Доцентката на Тексашкиот универзитет, д-р Бенкхед-Кендал лекува пациенти со коронавирус од почетокот на пандемијата во март. „Белите дробови кај пациентите кои прележале коронавирус изгледаат...

Вучиќ кажа кога ќе го признае Косово (Видео)

Повеќе информации за Балканот шрочитајте ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги коментираше критиките упатени кон него од подппретседателката на Народната партија, др....

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...
- Advertisement -