fbpx
-2 C
Skopje

Затворивме граници, кафулиња и кафани, дремевме со полициски часови за да се испокараме како народ за карневал во кој беа виновни и едните и другите

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Фејсбук статус на Антонио Димков

Со месеци наназад сите дремеме по дома. Што све не поминавме. Полициски часови, седење по дома по цел ден, страв да влезеш у маркет, носење и маски и ракавици каде и да отидевме, 24 часа работна сила на медицински лица, полиција, пожарникари, институции, затворени граници, затворени објекти поради непочитување на протоколи од страна на институции и што ли уште не.

И вам тоа ви е малку? Вам ви е малку тоа што има некои вработени кои не можат да ги прегрнат своите најмили бидејќи се изложени на ризик на своето работно место. Вам ви е тоа што некој работи по 24 часа за да помогне овој здравствен систем да издржи и да може да се избори со оваа пандемија? Вам ви е малку тоа што се затворени границите и не можеме да мрднеме ниту до една Србија или Благоевград? Вам ви е тоа што некој студира надвор, а мора да плаќа ПЦР тест на секое излегување и влегување во државата?

Глеам, биле полицијата криви. Па и тие се ваши сограѓани, кои благодарение на таа униформа дома хранат луѓе. Но и тие се истите кои ве заштитуваат и тогаш кога е потребно. Да, можеби начинот на дејствување не е соодветен, можеби таму не припаѓаа единиците на ЕБР, но дали таму припаѓаше несоодветно одржување на карневал? Па ниту еднаш ли не успеавме како народ и држава да седнеме едни со други и да се договориме. Колку се криви оние кои го организирале настанот толку се криви и надлежните. Значи нема договор! Нема договор со кој ќе се успее да се обезбеди едно нормално организирање на еден ваков настан во ек на пандемија. Со маски, растојание, според протоколи. Па не може луѓево што отвориле бизниси кои сега трпат поради пандемијава, без разлика дали станува збор за маркет, мала продавница, кафанче, ресторанче или било што да се чудат како да издржат и како да ги задржат своите вработени поради ниската заработка и пожртвуваност, да бидат жртви на однесување како вашето. Све некој друг ни е крив.

Е, вака нема у Европа. Со пцуење, едни по други, мешање на политика у све, без разлика дали е од ВМРО, СДСМ и ДУИ… нема просперитет. Се додека сме држава во која не можеме ние македонците да се договориме едни меѓу други, се дотогаш ќе ни се случуваат вакви работи.

П.С им замерувам на полицијата и надлежните што не ги казнија само по џебот онака како што заслужуваат, наместо да прават драми. Ако се правеа драми, требаше да има драми и во кабинетот на еден наш функционер кој славеше роденден на политичар кој нема никаква поврзаност со институцијата, а во која патем никој не носеше маски. Или законот не е ист за сите?

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -