14 C
Skopje

Здравствени експерти бараат да прекине производството и продажбата на цигари

АКТУЕЛНО

Здравствените експерти од Кина ги предупредуваат пушачите да ги остават цигарите, а тутунските компании да престанат со производство и продажба на цигари, со цел, како што велат, да се намали ризикот од ширењето на koroнаавирусот.

Најдобриот потег што во моментов може да го направи тутунската индустрија е веднаш да престане со производство и продажба на цигари, бидејќи на тој начин значително ќе помогне во борбата против коронавирусот – вели Ган Куан, директор на меѓународниот синдикат во борбата против болести на белите дробови.

Тој истакнува дека е исклучиво загрижен за влијанието на коронавирусот врз 1.3 милијарди пушачи во светот, а особено за оние пушачи кои живеат во држави со слаби здравствени системи.

– Пушењето цигари го ослабува имунитетот и го прави послаб во борбата со коронавирусот. Пушачите можат да имаат намален капацитет на белите дробови, а тоа значително го зголемува ризикот од поголемо заболување. Апелирам до сите влади во светот да имаат морален императив и да ги советуваат пушачите да ги остават цигарите. Ова е најдобро време да се престане со пушење – истакна Куан.

Тој вели дека истражувањата покажале оти пушачите поминуваат многу полошо од останатите пациенти заразени со ковид-19.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

И Сашо Мијалков се прости од Амди: Беше легенда 102, 3 %, ќе бидеш долго запаметен на јавната сцена

Драг пријателе, Беше легенда 102,3%, вели Сашо Мијалков по повод смртта на Амбди Бајрам. – Со својата појава и уникатно однесување ке останеш долго запаметен...

Бројките се повторно страшни: За последните 24 часа од 1524 тестови, позитивни на Ковид-19 во земјата се дури 404 случаи

Во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 172, Куманово 15, Дебар 4, Штип 8,...

Васко Ефтов: Што не можел да направи Дурловски, а го зборувал? – дали поради ова Дурло го врати мандатот?

Веќе втор носител, од вкупно шест носители на изборните листи на ВМРО ДПМНЕ, си поднесе оставка во последните два месеци. Вчера, носителот на изборната листа...

ТАЖНА ВЕСТ Еден од најпопуларните политичари почина: Амди почивај во мир

На 64-годишна возраст денеска почина Амди Бајрам. Фокус доби потврда од болницата Жан Митрев, каде веќе бил донесен починат. Амди Бајрам пред само 6 дена...
- Advertisement -