fbpx
7 C
Skopje

Здравствените власти со препораки за заштита од студениот бран

АКТУЕЛНО

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Комисијата за превенција од штетни ефекти од студени бранови при Министерството за здравство по најавата од Управата за хидрометеоролошки работи за многу ниски температури и снег во текот на наредните денови, денеска одржа состанок со цел преземање превентивни мерки од областа на здравството.

„Имаме најава од УХМР дека во следниот период почнувајќи од петок до понеделник ќе има многу ниски температури во Република Македонија со снежни врнежи. Тие температури ќе се движат до минус 20 Целзуисови степени што, според Акцискиот план за превенција од штетни последици од студено време којшто го има донесено Министерството за здравство, би требало да бидеме во жолта фаза или предупредувачка фаза, каде што сите институции треба да преземат одредени мерки“, изјави претседателот на Комисијата, Јованка Костовска.

Таа посочи дека заклучиле веднаш да се известат сите здравствени установи, посебно болниците да имаат свој кадар, лекови, санитетски материјали и сместувачки капацитети за евентуално зголеменен број лица со штетни последици од студеното време и снежните врнежи. Исто така, посочи, известени се екипите на Итната медицинска помош низ целата држава да бидат доекипирани со повеќе возила, екипи, лекови, санитетски материјали за да можат да интервенираат доколку има потреба.

Известени се, како што рече, и центрите за јавно здравје, како тие на национално ниво, така и тие на локално ниво да направат кризни штабови со подрачните единици на ЦУК, со Црвен крст, со болниците, со здравствените домови да преземат мерки на своето подрачје и по локалните телевизии да го известат населението за препораките за штетни ефекти од студените бранови.

„Донесен е заклучок патронажната служба во соработка со службите од труд и социјала исто така со Црвен крст заедно да ги посетат сите постари осамени лица овие два дена додека се уште не се студените бранови да видат дали имаат потреба од храна, лекови, огрев и веднаш да ги снабдат, да им се обезбеди што е потребно за овие три-четири дена, за да немаат никакви проблем. Воедно ќе се лоцираат и сите бездомници во државата и во овие неколку дена ќе бидат стационирани во посебни сместувалишта за нив со храна, облека итн., да се превенираат штетните последици по нивното здравје“, рече Костовска.

Нагласи дека веќе е препорачано од Управувачкиот комитет за кризи при Владата да се избегнуваат и патувања низ државата доколку е можно бидејќи се очекуваат наноси по патишта и голомразици.
Одговарајќи на новинарско прашање рече дека како за топлотни бранови, така и за студени бранови во Акциониот план таа препорака за бремени жени и хронично болни лица над 60 години е веќе во портокалова фаза, а тоа се температури некаде над минус 20 Целзиусови степени. Значи, посочи, ако имаме минус 21, минус 22 степени во поедини подрачја тогаш се препорачуваат и тие мерки.

„За работниците кои работат на отворено, исто во оваа фаза не е забранета работа на отворено, меѓутоа работодавците да внимаваат работата да биде во потоплите периоди од денот, да не бидат толку рано наутро и до доцна навечер. Работниците да бидат топло облечени и да прават чести паузи, на секои два часа работа пауза во топла просторија со топли напитоци, одмор барем половина час за да се загрее организмот, па пак два часа работа. Значи, за нив треба внимавање да не бидат постојано изложени на отворено“, заврши Костовска.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се...

Скоро 8000 слободни работни места имало во четвртиот квартал од 2020, најмногу во преработувачката индустрија

Во последниот квартал од минатата година стапката на слободни работни места изнесува 1,57 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во овој квартал...

Ковид пасошите ќе станат реалност побрзо од што мислиме: Европската комисија веќе има датум

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер лајен, открила дека предлогот за ковид-пасоши ќе се најде на маса веќе во март. Европската комисија ќе претстави...

Кина ни го врати капарот за вакцините, властите уверуваат – наскоро ќе дојдат

Во најкус можен рок, е одговорот на Министерството за здравство на прашањето кога ќе стигнат вакцините од кинескиот производител „Синофарм“, откако Македонија си ги...
- Advertisement -