fbpx
4 C
Skopje

Зетот на Трамп ќе стане висок функционер во Белата куќа

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

 

Џаред Кушнер е цело време невидлив за јавноста. Тој никогаш не дал интервју и никогаш не напишал ниту еден твит, но секојдневно беше поддршка на Трамп и влијаеше врз сите негови одлуки. Таблоидите секојдневно објавуваат фотографии од Кушнер и Иванка како влегуваат во луксузната зграда на Трамп на петта авенија во Њујорк.

Приврзаноста меѓу новоизбраниот претседател и неговиот зет Џаред Кушнер започна со почетокот на претседателската кампања. До тогаш, Кушнер оставаше впечаток на симпатичен и мирен дечко кој ја оженил омилената ќерка на Доналд, Иванка Трамп.

Дека Кушнер нема да биде обичен гостин во Белата куќа, беше јасно уште неколку денови по победата, кога кланот на Трамп одговори на повикот на Обама и за прв пат имаше средба помеѓу новоизбраниот претседател на САД и досегашниот претседател Обама. Додека Трамп повеќе од еден час зборуваше со Обама, додека Мишел и објаснуваше на Меланија како се одржува претседателската градина во Белата куќа, Кушнер беше во друштво на шефот на кабинет на Обама, со кој шеташе во Белата куќа.

 

Новоизбраниот претседател чија инагурација е на 20 јануари, за висок советник на Белата куќа за трговија и за Блискиот Исток ќе го именува токму својот зет Џаред Кушнер, соопштија денес американските функционери задолжени за транзицијата на власта, додека група демократи повикуваат да се преиспита неговата одлука, истакнувајќи ги како причини непотизмот и конфликтот на интереси, земајќи го предвид фактот за нивната семејна поврзаност.

 

Трамп вчера, при објавувањето на одлуката, кажа дека Кушнер „бил исклучително вреден советник од доверба во текот на кампањата и транзицијата“.

 

Неговата сопруга Иванка Трамп нема да добие функција во Белата куќа и ќе остане да се грижи за семејството и нивните три деца во Вашингтон.

.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...

Доктор кој не се тушира 6 години и не користи дезодоранс објаснува зошто тоа што го прави не е бесмислено

Американскиот научник Џејмс Хамблин престанал да се тушира во 2015 година, а сега го објаснил сето тоа. Научникот и доктор Џејмс Хамблин (37) не се...
- Advertisement -