fbpx
7 C
Skopje

Жална Македонијо

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Велат не нема, ама еве сме! – овој дел од песната на Влатко Миладиновски одлично ја објаснува победата на ДУИ на овие избори. Ги отпишаа сите! Сегде, па дури и во кулоарите на албанците се зборуваше дека заминуваат. И наеднаш се појавува паролата „албанец за премиер“.

PSE JO? – или зошто да не? Тоа е можеби и најубавото нешто во оваа кампања. Што конечно и научивме нешто од ДУИ, а тоа беше нивното PSE JO, па сега веќе ќе знаеме нели што значи тоа на македонски.

Уште еднаш се докажа дека национализмот во албанскиот политички електорат победува! Наспроти сите ветувања за постабилна економија, подобро здравство, образование и што ли уште не, кај албанците си победи она PSE JO? – зошто да не албанец за премиер. Во само две реченици ДУИ со една ваква парола успеа да си ги врати своите гласачи и да добие 15 пратеници. Нормално, доколку се друго е регуларно, иако и за тоа постојат сериозни сомнежи во јавноста.

За прв пат во оваа наша жална Македонија добивме хакерски напад на Државна изборна комисија во сред изборна вечер кога се одлучува кому народот го дал легитимитетот за состав на идна Влада, структура која ќе треба да ја предводи државата. Зарем треба да набројувам уште за да разбереме колку ни е жална државата? Не! Нема потреба. Доволно е да дополниме дека откако нели се реши дилемата за тоа кој и колку пратеници освоил се појави дилемата дали и кој ќе биде премиер како и за тоа дали ќе се исполни барањето на ДУИ.

И тука мува не не лази. Нема програма, нема натпревар на идеи, нема никаква понуда. Имаме дилема – кој ќе биде премиер и зошто? Ова доволно говори за тоа колку ни е безнадежна државата. Колку само сме заостанати на патот кон Европа. Колку само сме себични и колку само имаме неспособни политичари.

Жална е Македонија во која повеќе од 18 години немаме попис во државата, не знаеме колку сме, какви сме, колку се заминати, па оттука и не можеме да знаеме кој се гласа на изборите во државата. Жална е Македонија во која имате 200 новозаболени на ден, а вие пумпате мускули и зборувате исклучиво за тоа како вашиот мандат (исклучиво албанец) ќе биде најквалитетното решение во државата, наместо да прикажете реална програма за излез од кризата која ги зафати сите граѓани на оваа држава, вклучително и албанците. Жална е Македонија во која сопственици на фирми кои станале моќни бизнисмени токму благодарение на трудот и маката на работникот, да се прават луди и да им го земат и она парче леб што ги следува работниците од државата. Е до толку ни е жална државата мои сограѓани. До толку ни е жална татковината…

А до тогаш… ДУИ на власт повеќе од.. (веќе и самиот не знам колку години се на власт)..

Loading…

Автор: Симон М.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се...

Скоро 8000 слободни работни места имало во четвртиот квартал од 2020, најмногу во преработувачката индустрија

Во последниот квартал од минатата година стапката на слободни работни места изнесува 1,57 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во овој квартал...

Ковид пасошите ќе станат реалност побрзо од што мислиме: Европската комисија веќе има датум

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер лајен, открила дека предлогот за ковид-пасоши ќе се најде на маса веќе во март. Европската комисија ќе претстави...

Кина ни го врати капарот за вакцините, властите уверуваат – наскоро ќе дојдат

Во најкус можен рок, е одговорот на Министерството за здравство на прашањето кога ќе стигнат вакцините од кинескиот производител „Синофарм“, откако Македонија си ги...

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...
- Advertisement -