fbpx
-2 C
Skopje

Жан Мари Ле Пен ја обвини својата ќерка дека водела „смирена“ кампања

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Францускиот политичар Жан Мари Ле Пен изјави дека неговата ќерка Марин Ле Пен, која ќе се бори за претседателската функција во вториот круг на изборите на 7 мај, требало да води поагресивна кампања за време на првиот круг, следејќи го примерот на Доналд Трамп. Марин Ле Пен освои 7,5 милиони гласови, со што го подобри претходниот рекорд на партијата Национален фронт, но не успеа да го измести од првото место нејзиниот против кандидат Емануел Макрон.

“Мислам дека нејзината кампања беше премногу опуштена. Ако јас бев на нејзиното место, јас ќе ја водев кампањата како што тоа го направи Трамп, отворено, агресивно и остро  против одговорните за ослабувањето на нашата земја, без разлика дали се работи за левите или за десничарските сили “, изјави Жан Мари Ле Пен пред радиото RTL. Меѓу Марин Ле Пен и нејзиниот татко има одредени контроверзии откако таа се зафати да го исчисти имиџот на Националниот фронт. Во 2002 година, нејзиниот татко го шокираше светот, откако стигна до вториот круг на претседателските избори, на кои, конзервативецот Жак Ширак освои огромно мнозинство.

Жан Мари Ле Пен често е обвинуван дека неговите изјави се ксенофобични или антисемитски и во 2015 година неговата ќерка го отстрани од партијата. Како нејзин основач сепак тој остана позната фигура и неговото мислење е од значење за крајната десница во Франција. Друг знак за влијанието на Жан Мари Ле Пен е фактот дека Националниот фронт има позајмница од неговата фондација во висина од 6 милиони евра.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Груевски и Боркица со изјава: Бесрамно се насладуваат на лагите пуштени во јавноста

Одгласите по последната аудио снимка од разговор за време на ручек во струмички хотелски ресторан помеѓу Зоран Заев и Александар Верушевски, се уште не...

Овие се најопасните хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте

Овие се „најопасните“ хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте Секој хороскопски знак си има своја „темна“ страна, сепак, некои знаци од Зодијакот се сметаат за навистина...

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...
- Advertisement -