21 C
Skopje

Жена посакала да го гушне своето новородено бебе. Тоа, што се случило потоа ќе ве остави без зборови

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Младо семејство, Карен и Брајан Волма, кои веќе имаат две деца, се решиле за трето дете.

Кога Карен забременува, лекарите го диагностицирале бебето со Даунов синдром. Лекари им кажале дека веројатноста детето да се роди живо биле минимални, но младите родители сепак решиле да си го задржат.

Во 35 седмица Карен се породила и за среќа на семејството, детето се родило живо, но имало бубречна недостатачност при што било приклучено на апарати и поминало над 70 денови на интензивна нега.

Во последните денови лекарите кажале дека веројатностите да живее детето се многу мали и ги прашале родителите дали имаат некаква желба пред да се збогуваат со детето. Тогаш мајката побарала да го земе детето во својата прегратка. Докторите биле против ова решение бидејќи ова значело сигурна смрт за детето, но решението било на родителите.

Foto

Одкако го земала во прегратки детето, таа започна да му пее песнички при што тоа започнало да се смее и реагирало добро на надворешниот свет. Тогаш тие решиле да си го земам своето дете од болницата и да го однесат дома. Спротивно на верувањето на лекарите дека тоа ќе бидат последните денови на детето, денес бебето има 6 месеци и си расте во својот дом, до неговите мајка, татко, сестричка и братче.

Foto

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -