fbpx
1.3 C
Skopje

Животна борба: Семејство со две мали деца секој момент може да заврши на улица, да помогнеме!

АКТУЕЛНО

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Ова е Хасије Емини, мајка на две деца. Освен секојдневните маки кои ги има како секој родител, таа има еден голем проблем. Тажната сторија за ова семејство ја објавува Телевизија 21.

Како на своите деца да им обезбеди покрив над главата за да не завршат на улица во овие студени зимски денови. На календар таа ги брои деновите кога ќе треба да ја напуштат куќата, чии врати и ги отвори еден хуман човек. Но, сега тој ја продава куќата, па поради тоа ова семејство мора да замине.

„Овде сме веќе 12 години и не ни земаше пари за кирија. Сега  куќата се продава, а јас немам каде да одам. Тој ми рече дека треба да ја напуштам куќата до 5-6 март. Јас можам да останам и на улица доколку не ми помогне некој донатор, роднина, или било кој, за да ни најдат некое решение, да се засолниме некаде во оваа студена зима. Гледате и самите, паѓа снег, а јас можам да останам на улица“, вели Емини, пренесува ТВ 21.

Хасије раскажува дека сега засега нема постојани приходи. Претходно добивала социјална помош, но им ја укинале поради донациите кои ги добила од хуманите луѓе. Сопругот работи секаква работа, раскажува Хасије, но приходите од продажбата на чорапи или чистење не им се доволни  за да платат кирија или да купат земјиште за да изградат куќа.

„Ако даде Господ, доколку се појави некој донатор, некој хуман човек, овие две деца да не останат на улица. Ги замолувам сите, каде и да се, да ни помогнат. Сопругот оди да работи, се труди, но не може да направи ништо повеќе. Има проблеми со нервниот систем, прима терапија. Се труди, носи корка леб, но немаме пари за кирија. Навистина сме во лоша финансиска состојба“, додаде Емини.

Тел. Број: 070 847 544

Жиро сметка: 270-7000306726.10 (Халк банк).

Целата сторија за Хасије и нејзиното семејство, погледнете ја на ТВ21

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Штотуку соопштени најновите резултати: Дури 3127 лица за само 24 часа се тестирани, 1022 од нив се позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463, Куманово 30 , Дебар...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...
- Advertisement -