fbpx
7 C
Skopje

Знаете ли зошто жените имаат гради?

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Млечните жлезди и други карактеристични особености на женското тело се формирани во текот на еволуцијата, бидејќи мажите-предци Homo престанале да обрнуваат внимание при воспитувањето на потомците. До овој заклучок дошле биолози од Универзитетот во Бристол, автори на написот објавен во Proceedings of the Royal Society B.

Научниците, раководении од Џон Мекнамара ја разгледале грижата за децата кај различните видови на животни: како оние кај кои за потомството се грижи само едниот родител (вообичаена пракса кај цицачите), така и оние кај кои за малите се грижат и мајката и таткото ( пред сè птиците).Според стручњаците грижата за децата секогаш е проследена со конфликт меѓу половите: за детето е профитабилно да се грижат сите и што повеќе, а за родителите е подобро да пренесува оваа одговорност на другиот. Како резултат на тоа се создала од самиот почеток “поделба на трудот” за сметка на кој меѓу цицачите еден од половите почнува да посветува на воспитување на потомството повеќе време. Со текот на времето тоа влијае и анатомијата – така се јавуваат млечните жлезди кај цицачите и гради при широки видови животни.Оваа карактеристика овозможува поефикасно да се храни потомството и на крајот таа обврска се пренесува на еден од половите.

“Полот, на кој му е полесно и поевтино да се грижи за потомството еволуирал така што да може да ги воспитува децата и да им посветува многу повеќе време отколку другиот пол. Што се однесува до цицачите, тогаш мажите се ослободиле од губењето на време за хранење (од млечните жлезди) и вложуваат помалку напор при воспитувањето на потомството “, појаснува професорот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нема резултат состанокот на заедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања за спроведување на договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија

Нема никаков напредок во споровите со Република Македонија. Ниту вториот ден, од работата на зедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања, воспоставена...

Беше ѕвезда во Реал Мадрид и му предвидуваа голема кариера, сега прогласува банкрот

Кога во 2007 година тогаш 20-годишниот холандски фудбалер Ројсон Дренте потпиша за Реал Мадрид, многумина му предвидуваа голема кариера. Меѓутоа, Дренте не се наигра...

Зоран Заев се прости од Баге: ТАЖНА ВЕСТ – силно ме погоди веста за омилениот другар за неговите пријатели, Благоја Стефановски Баге

Премиерот Заев на својот фејсбук приофил се прости од поранешниот министер за култура, актер и долгогодишен театарски работник Благој Стефановски – Баге кој вчера...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...
- Advertisement -