5.9 C
Skopje

Зошто читаме хороскоп?

АКТУЕЛНО

Николовски: Николов е олицетворение на чесната понуда на СДСМ

На денешната прес конференција во Штип генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски го претстави кандидатот на СДСМ за предвремените локални избори, Др. Сашко Николов. „Штипјани...

Д-р Сашко Николов : Солидарноста, професионалноста и работа за сите граѓани подеднаkво е мое мото, моја заклетва пред вас.

Важно е Штип да избере градоначалник, легитимен со мандат од вас граѓаните. Штипјани заслужуваат реализација на проектите кои ги набројав сега, но и на...

Словенците за само 10 дена успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана

За само десет дена, градежниците успеаја да прилагодат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитет на недовршениот објект на Дијагностичко-терапевтската служба на Универзитетскиот медицински...

Бочварски: Даваме енергија и придонес во насока на подобрување на конекцијата со Бугарија

Во контекст на проблемот со Бугарија, сметам дека во делот на инфраструктурата треба ние да развиваме што е можно посилни и појасни врски помеѓу...

Знаеме што претставува хороскопот, но не знаеме точно зошто читаме хороскоп. Доколку ги прашаме научниците, тие секогаш инсистираат на егзактни податоци, со што според нив хороскопот не е баш прецизен.

Сепак, иако не вреди да се генерализираат луѓето, сепак факт е дека постојат две групи на луѓе – оние кои веруваат и не веруваат во хороскоп. Тие две групи често доаѓаат во конфликт, но ниту едната ниту другата не ги менува своите ставови.

Астролозите често го истакнуваат фактот дека астрологијата како наука постои дури и пред да настане психологијата и посочуваат дека ѕвездите навистина можат да откријат многу за нас.

Сепак, што е пресудно за луѓето да веруваат или не во хороскопот? И, зошто оние кои веруваат се врзуваат за хороскопот?

Во потрага по смисла

Човекот отсекогаш бил во потрага по некоја подлабока смисла за своето живеење. Всушност, тука е најголемата причина зошто луѓето веруваат во астрологијата. Понекогаш сме лековерни и наивни, но понекогаш некои работи се случуваат случајно или не, кои не тераат да веруваме во нешто подлабоко.

Општествен феномен

Астрологијата е доминантен општествен феномен и тема на разговор во многу друштва и дискусии. Дури и при самото запознавање со некоја личност, се случува да бидете прашани што сте во хороскоп, а подлабоките дискусии се насочени за општите и специфичните карактеристики на секој од хороскопските знаци/

Субјективно потврдување

Ова е поврзано со наоѓањето на подлабока смисла на животот, нештата и ситуациите во кои се наоѓаме. Често, сакаме нешто да се случи и затоа ја насочуваме нашата енергија кон хороскопот кој веруваме дека може да ни помогне во тоа.

Селективно размислување

Тоа значи дека го прифаќаме само она што ни одговара, додека пак го игнорираме другото. Можеби, еден од доминантните причини зошто при обидот да разбереме нечиј хороскопски знак тргнуваме од тоа што е блиско за таа личност.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Богојески за бугарската министерка за надворешни: Жалам што госпоѓата Захариева се наоѓа во состојба на тешко психичко пореметување

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во денешна изјава за медиумите говореше за можна средба со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов и проблемите кои се...

Д-р Сашко Николов: ќе останам доктор за сите граѓани и покрај мојата функција

Кандидатот за градоначалник на општина Штип, Д-р Сашко Николов истакна дека и покрај тоа што започнавме со изборната кампања за предвремените локални избори во...

Мистериозен млад човек ја разбранува јавноста: Среде литургија го извади мобилниот – што се обидуваше да направи (фото)

За време на целата литургија, погреб и церемонија одржана во чест и во името на патријархот Иринеј, граѓаните на Србија имаа можностда видат мало,...

Со вградување на плин се оштетува моторот на aвтомобилот?

Со цел да се намалат средствата кои ги даваме за користење на автомобилот, често кај нас граѓаните се одлучуваат за вградување на плин во...

СРУШЕНИ ЦРНИ РЕКОРДИ: Нови 5.067 лица се новозаразени, 38 пациенти почиnaa, се поголем број пациенти на респиратори во Србија (Фото)

Во последните 24 часа во соседна Србија се тестирани над 15.000 граѓани од кои дури 5.067 лица се позитивни на Ковид-19. Нажалост почиnале дури...
- Advertisement -