14.2 C
Skopje

Зошто разумните луѓе веруваат на теории на заговор?

АКТУЕЛНО

Пратеничката Соња Михаиловска се приклучи во акција на Црвен Крст Делчево (Фото)

Во организација на Црвен Крст Делчево денес беше спроведена акција за делење пакети со храна на семејства од социјален ризик во рамки на „Недела...

Рекорд: Над 1000 заразени во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 447, Куманово 69, Дебар 9, Штип 39,...

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Може да ги најдете насекаде – на Facebook, во локалниот бар или на скара на ваш пријател: луѓе, познати и омилени, кои во принцип ги гледате за разумни и во исто време веруваат со сето свое срце во некои од најпознатите неверојатни теории на заговор. Од каде потекнува оваа навидум нелогична контрадикција, прашува io9?

Одговор на ова прашање се обидува да даде уредничка во New York Times Magazine Меги Коер-Бејкер.

Во деновите по бомбашкиот напад во Бостон шпекулациите за идентитетот и мотивите на непознатиот сторител или сторители беа огромни. Откако браќата Царнаеви беа идентификувани, сите тие шпекулации не завршија. Тие едноставно примија нова форма. Еве еден пример: Можеби браќата биле користени за да го одвлечат вниманието од вистинскиот лидер на заговор, кој е богат саудиец со врски на највисоко ниво, а можеби тие се невини односно не дејствувале сами туку како дел од една многу поголема организација?

Колку и глупаво да звучат овие теории, луѓето кои ги шират не се такви – всушност тие се сосема нормални. Но последните научни истражувања ни покажуваат дека ако мислите дека било која од погоре наведените теории е можна, веројатно го мислите истото и за останатите, дури и кога тие си противречат.

“Најдобар начин да предвидите верата во една конспиративна теорија е верата во други такви теории”, објаснува Виреја Свуми, професор по психологија, кој проучува теории на заговор на Универзитетот во Вестминстер во Англија. Психолозите велат дека тоа е затоа што конспиративна теорија не е толку одговор на еден настан колку што е израз на една глобална перспектива за случувањата во светот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пратеничката Соња Михаиловска се приклучи во акција на Црвен Крст Делчево (Фото)

Во организација на Црвен Крст Делчево денес беше спроведена акција за делење пакети со храна на семејства од социјален ризик во рамки на „Недела...

Рекорд: Над 1000 заразени во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 447, Куманово 69, Дебар 9, Штип 39,...

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Регистирани 33 деца позитивни на коронавирусот: Состојбата во градинките е под контрола

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на корона-вирусот и 109 вработени. Во моментов во изолација...
- Advertisement -