fbpx
5 C
Skopje

Зошто Роналдо чини една милијарда, а Меси само 300 милиони?

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Трансферот на Нејмар од Барселона во ПСЖ покажа дека астрономските клаузули веќе не се само фантазија, туку дека навистина им служат на целта. Кристијано Роналдо е вреден, според неговиот договор со Реал Мадрид, една милијарда евра, а изненадувачки, и неговиот колега Карим Бензема, вреди исто толку.

Сепак, иако навивачите на Барса сигурно би сакале да клаузула за откуп на Меси е поголема од онаа на Роналдо, тоа ќе, дури и кога ќе го потпише новиот договор, тоа е тешко да се помине 300 милиони евра. Ова значи дека дури девет играчи во Ла Лига имаат повисоки клаузули за купување отколку најдобриот играч на денешницата, Лионел Меси. Официјални претставници на шпанската лига тврдат дека законите за вработување ги прават клубовите да ја одредат клаузулата за откуп за секој играч, а во некои случаи тие исто така работат и за изборот на клубот. Ако некој клуб наведува клаузула за астрономско откупување, тоа во пракса значи дека играчот не е за продажба, и дека конкурентите не треба да размислуваат за потенцијален трансфер.

Сепак, зошто е толку голема разликата меѓу откупната клазула на Кристијано Роналдо и Лионел Меси?

Роналдо клаузулата од една милијарда евра покажува јасно дека португалскиот бисер не е за продажба. Тешко дека некој ќе платеше толку пари, и кога тој ќе беше во најдобрите години од кариерата, а, секако, тоа нема да се случи сега кога Роналдо се приближува до крајот на неговата кариера. Истото е случај и со Бензема, но исто така и со Иско, Асенсио (клаузула за откуп од 700 милиони евра), Бејл, Модриќ, Крос, и Дани Себалос (клаузула за откуп од 500 милиони евра).

Кога Оумане Дамбеле е во прашање, Барса одлучи да ја стави откупната клаузула на 400 милиони евра, така што тие нема да го повторат сценариото на Нејмар, додека клаузулата на Меси останува само “300 милиони евра”. Шпанските медиуми, сепак, шпекулираат дека причината за оваа “ниска” цена на Лионел Меси е дека лидерите на Барселона веруваат во аргентинската ѕвезда и ја ценат неговата лојалност кон клубот.

Значи, во Барселона тие веруваат дека Меси е сентиментално поврзан со клубот, кој при неговото доаѓање платил за хормонален третман и дека нема да го напушти Ноу Камп дури и ако некој се согласи да ја плати неговата клаузула.

Сепак, ова е само теорија, а некои навивачи на Барса продолжуваат да се плашат и ќе бидат посреќни ако клаузулата на Меси е многу поголема.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Огнен Јанески: Девојчињата и жените нема што неkому да полагаат сметkи за својата приватност

Фејсбук статус на Огнен Јанески Оваа држава отсекогаш функционирала во полза на криминалците, на девијантните, на опасните, наместо да се грижи за жртвите, за повредените...

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со...

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...
- Advertisement -