fbpx
1 C
Skopje

Зошто треба да јадеме јајца?

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Најновите истражувања ги отфрлија старите тврдења дека внесот на јајца влијае лошо на човечкото здравје и покажа сосема спротивни резултати.

Доколку се внесуваат во умерени количини, јајцата имаат многу позитивен ефект на човечкиот организам.

Најдобро е да се конзумираат наутро, за појадок, додека навечер треба да се одбегнуваат варени јајца, како тешка храна затоа што се оптоварува желудникот.

Ова се некои од причините зошто треба да се конзумираат јајца:

Добри се за бремените жени

Јајцата се одлична храна за бремените жени, може дури да се рече дека жените во текот на бременоста треба задолжително да ги јадат.

Тие се богати со витаминот Б, што позитивно влијае на развојот на мозокот на детето, спречуваат настинка и ментално нарушување.

Консумирањето јајца го зголемува имунитетот

Едно до две јајца дневно може да помогне во борбата против инфекции. Јајцата се добар извор на селен, минерал кој е неопоходен за правилно функционирање на имунолошкиот систем и регулирање на нивото на хормонот на штитната жлезда.

Подобрување на здравјето на коските и забите

Јајцата се богати со витаминот Д, кој е неопходен за правилен раст на коските и забите.

Поттикнуваат апсорпција на калциумот, кој е неопходен за правилно функционирање на срцето и метаболизмот.

Поттикнуваат слабеење

Јајцата се одличен избор за појадок, затоа што брзо создаваат чувство на ситост. Го регулираат апетитот, ја ублажуваат желбата за грицкање и ја намалуваат веројатноста од прејадување подоцна во текот на денот. Истражувањата покажаа дека лицата кои појадуваат јајца, внесуваат помал број калории во текот на денот.

Ги зајакнуваат рефлексите

Тирозин, амино киселина во јајцата, помага на брзината при рефлексното реагирање. Научниците во текот на своите истражувања откриле дека тирозинот може да игра значајна улога во ситуации како што е возење автомобил, велосипед и секое друго превозно средство, каде моменталното носење одлука и реагирање може да значи разлика меѓу животот и смртта.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...
- Advertisement -