fbpx
-6 C
Skopje

Зошто успехот ни зависи од тоа за кого се жениме/мажиме?

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Често ја слушаме фразата “Зад секој успешен маж стои добра жена“. Тоа беспорно е така, но со истата сила изразот важи и за успешните жени.

Всушност луѓето, кои имаат сопрузи кои ги поддржуваат, имаат поголема шанса да успеат, тврди истражување на Универзитетот Карнеги Мелон во САД.

Истражувањето е спроведено на 163 двојки во брак, а резултатите откриваат, дека луѓето кои имаат партнер кој ги поддржува е по веројатно да се впуштат во поголеми предизвици.

Многу успешни луѓе говорат за значењето на половинката која ги поддржува и која е на нивна страна. Екс претседателот на САД Барак Обама го припишува политичкиот успех на својата жена Мишел.

Барак Обама и Мишел Обама

“Очигледно, не би можел да направам ништо од тоа кое го постигнав без Мишел“, кажа тој пред Опра во 2011 г.

“Ме праша што ми го поддржува здравиот разум, душевното расположение, и како можам да се справам со сите предизвици и напори кои ги носи оваа работа. Оваа е таа млада дама (посочувајќи ја својата жена Мишел)… Таа не е само чудесна прва дама, таа е моја најголема поддршка“, сподели Барак Обама.

Сличен став има и основачот на Фејсбук Марк Цукенберг кој вели дека неговата сопруга е неговата најголема поддршка која е секогаш тука, но и негова најголема мотивација за работа.

Марк Цукенберг и Присила Чан

“Присила е најважниот човек во мојот живот, така можам слободно да кажам дека, таа е најважното нешто кое успеав да го изградам во текот на мојот живот“, рече Цукенберг.

Се разбира, не се само жените тие кои даваат максимална поддршка на своите сопрузи. Поп ѕвездата Бијонсе пред Опра Винри во 2013 г. рече дека нејзиниот сопруг, раперот и успешен бизнисмен Џеј Зи е исклучителна поддршка која и помага во многу области од животот.

“Немаше да бидам жената која сум денес, ако кога се вратев дома не ме дочекаше мојот маж. Тоа ми беше доволно силна и здрава основа да продолжам и да успеам“, рече бившата лидерка на Destiny’s Child.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...
- Advertisement -