9 C
Skopje

Зошто занаетчиите не се опфатени со ниту една владина мерка

АКТУЕЛНО

И Груевски се прости од Амди Бајрам: Јас сум сведок дека тој беше човек кој помагаше на многу луѓе во тешки времиња

In memoriam Замина Амди Бајрам. Добар човек, снаодлив и многу емотивен, секогаш подготвен за добра шега. Незаборавен лик во македонската политика со кого имавме одлична...

ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

Зошто занаетчиите не се опфатени со ниту една владина мерка?!? Фризери, козметичари, златари, фотографи, електроничари, металци, електричари, автомеханичари, оптичари, столари, шивачи, чевлари, каменоресци, цвеќари, слаткари, пекари, графичари, градежници, итн…

Пандемијата на коронавирус го погоди целиот занаетчиски сектор. Нема побарувачка на занаетчиски производи и услуги или пак е максимално намалена. Тој е сектор каде што најчесто работат цели семејства. Во занаетчискиот регистар се регистрирани занаетчии кои функционираат како самовработени лица, но и кои имаат вработено. Околу 5.800 занаетчии и уште 3.300 вработени.

Владата ги заборави занаетчиите и вработените во овој сектор кои припаѓаат на мал и среден бизнис. Со досегашни мерки, занаетчиите не се опфатени во ниту една мерка!

„Со цел бизнисите да останат ликвидни, се приклучуваме кон барањето да се додадат занаетчиите во можност за апликации на кредитите од Македонска банка за поддршка на развојот“ – вели Тикваров. Ова беше истакнато од Занаетчиската комора утрово. Исто така, овие лица требба да бидат соодветно опфатени со мерките за финансиска помош во месец април и мај.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Строги мерки: Се воведува полициски час во одредени градови кои претставуваат корона-жариште во соседна Грција

Заради зголеменото ширењето на коpoнa Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат на сила во 6:00 часот денес...

И Груевски се прости од Амди Бајрам: Јас сум сведок дека тој беше човек кој помагаше на многу луѓе во тешки времиња

In memoriam Замина Амди Бајрам. Добар човек, снаодлив и многу емотивен, секогаш подготвен за добра шега. Незаборавен лик во македонската политика со кого имавме одлична...

И Сашо Мијалков се прости од Амди: Беше легенда 102, 3 %, ќе бидеш долго запаметен на јавната сцена

Драг пријателе, Беше легенда 102,3%, вели Сашо Мијалков по повод смртта на Амбди Бајрам. – Со својата појава и уникатно однесување ке останеш долго запаметен...
- Advertisement -