fbpx
5 C
Skopje

Акад. Стефан Воденичаров: Проблемите меѓу Македонија и Бугарија се наметнати од надвор (Видео)

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Поранешниот прв човек на Бугарската академија на науките (БАН) академикот Стефан Воденичаров за бугарската агенција BGNES направи специјална анализа на македонско-бугарските односи. Еве што кажа академикот Воденичаров пред колегите од BGNES.

И Бугарската Православна Црква и Македонската Православна Црква, како и двете земји, имаат голема одговорност пред нивните мирјани и секако граѓаните како целина. Црковните архиереи се не само пастири, но и духовни лица со широк светоглед кои се ослободени од желбата за материјални добра. Ако се стигне до признавање на Македонската православна црква како наследник на Охридската архиепископија, која беше наша заедничка црква, тоа ќе биде од голема корист. Ова ќе овозможи прашања поврзани со духовноста на секој граѓанин на двете земји да бидат насочени кон главната цел – да се надминат акумулираните препреки со текот на годините.
Кога секој човек останува со себе и почнува да размислува малку повисоко, ќе ја разбереме длабочината и потребата  за соживот. Тоа нè доближува до односот што мора да постои меѓу граѓаните на двете земји. Се разбира, ова бара мудрост и од двете цркви за да се дојде до таков чин. Не ги  познавам добро црковните правила и точно кои чекори треба да се преземат. Се надевам дека ќе преовлада мудроста и  чувството за одговорност кон луѓето. Политичарите се многу натоварени со проблемите кои секој ден ги сервира животот и состојбите во Европа, во кои што се наоѓаме  во моментот. Треба да се најде соодветен пристап за да се привлече вниманието на политичарите за шансата што ја имаат.  Ова е историски момент, и ако некој направи таков чекор, ќе влезе во историјата и луѓето кои се вклучени во тие активности, ќе ги запишат своите имиња со светли букви во историјата. Можеби токму на овој начин треба да им пристапиме кон политичарите, за тие да посветат внимание и време за решавање на тие прашања и продолжување на процесите.
Проблемите помеѓу Бугарија и Република Македонија се наметнати од надвор. Тие не се појавија меѓу државите или меѓу граѓаните на двете земји. Ние треба да ги надминеме овие недоразбирања што е можно поскоро, бидејќи кога сме заедно, кога работиме заедно, ќе бидеме поуспешни и посигурни.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -