Sun. Sep 24th, 2023

Category: Македонија

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Еве до кога ќе има ДОЖД во Македонија!

Променливо облачно и ветровито време со локален дожд, ќе се задржи и утре, претежно во западните и јужните делови од земјава. -Ќе дува засилен североисточен ветер, на места со брзина…

Македонија ТАГУВА: Почина кралот Ферус Мустафов

По кусо боледување, ноќеска на 72 години почина кралот на ромската музика, Ферус Мустафов. Мустафов ќе биде погребан во Штип, каде е роден и каде последните години живеел со семејството.…

27 април: Игор Југ и Јане Ченто – вашата расипана душа ќе сака никогаш да не излеземе од затвор!

СЕ ОГЛАСИЈА Игор Југ и Јане Ченто, осудените за 27 април: Ќе ми лајкувате пост, а во длабочината на вашата расипана душа ќе сакате никогаш да не излеземе од затвор!…

А кој веќе зборува за иселувањето?

ИСЕЛУВАЊЕТО КАКО ДЕЛ ОД НАШЕТО СЕКОЈДНЕВИЕ Следејќи ги македонските политичари, нивните настапи, она за што зборуваат секојдневно, за што дискутираат, за што влегуваат во вербален конфликт, докажувајќи ни нам, обичните…

Поевтини дизелот: Ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на горивата. Тие стапуваат во сила од полноќ. Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат: – Моторен бензин…

ГОСПОДИНОВ ЗА МАКЕДОНСКО-БУГАРСКИТЕ ОДНОСИ Само малите истории може да нѐ зближат

Најпреведуваниот бугарски современ писател Георги Господинов за Ал Џезира зборува за бугарско-македонските односи, балканските војни, справувањето со минатото и помирувањето. – Кога сте со некого во близина, може силно и…

Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ: Ниту еден универзитет од Македонија не е ниту класифициран според Шангај

Според Шангајската листа на класификација на универзитетите, 66 милионската Франција има 35 универзитети кои се класифицирни на оваа листа, а од нив 21 се вбројуваат помеѓу првите 500 во светот.…

ГДУ отвори локален клуб во Битола: Петар Колев испрати пораки до партијата ВМРО-ДПМНЕ

„Слушам, дека ВМРО-ДПМНЕ во Битола, започнала некаква патриотска иницијатива за да го вратела духот на патриотизмот во градот. Да го вратела името, да го вратела знаемето или не знам што.…

Македонски и бугарски историчари за Гоце Делчев ќе разговараат утре

Во конструктивна и коректна дискусија и дебата помина првиот ден од седмиот состанок на мешовитата македонско бугарска експертска комисија што се одржува во Софија. Членовите на Комисијата работеле по претходно…

П. Колев: За гаќите и фармерките на нашиот пат кон ЕУ и НАТО

Иако официјално никогаш не се соопштени сите симпатии, роднини, сопруги ем сопрузи, соседи и соселани, сограѓани и малограѓани, ангажирани од „супер хероите“ на СЈО, познатиот за јавноста, Александар Тортевски, го…