fbpx
1 C
Skopje

Чоколадна торта со црвено вино

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Состојки:
– 85 гр. путер
– 145 гр. кафеав шеќер
– 50 гр. бел шеќер
– 1 јајце + 1 жолчка
– 180 мл. црвено вино
– 1 лажичка екстракт од ванила
– 135 гр. брашно
– 40 гр. какао во прав
– 1/8 лажичка сода
– 1/2 лажичка лажичка прашок за пециво
– 1/4 лажичка сол
– 1/4 лажичка цимет во прав
Фил:
– 1/2 чаша маскарпоне
– 120 гр. блага павлака
– 25 гр. шеќер
– 1/4 лажичка  екстракт од ванила

Подготовка:
Загрејте ја рерната на 160 степени. Ставете хартија за печење врз тава со обем 20 цм и премачкајте ја со масло. Измешајте го путерот со миксер а потоа додадете го и шеќерот. Мешајте околу три минути па додадете ги јајцето, жолчката, виното и ванилата. Откако ќе добиете хомогена смеса ставете ги брашното, какаото, содата, прашокот за пециво, циметот и солта. Измешајте ја смесата со лажица и ставете ја во тавата. Печете 25-30 минути. Откако тестото ќе биде готово оставете го да се излади па по желба можете да ставите шеќер во прав врз него.

Фил: Со помош на миксер измешајте ги маскарпонето, павлаката, шеќерот и ванилата. Кога ќе биде готов филот декорирајте ја тортата.

На здравје!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...
- Advertisement -