fbpx
-3 C
Skopje

Д-р Вања Стојанова: Илинденско Преображенското востание е најголемото востание на бугарите во ново време

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Д-р Вања Стојанова од бугарскиот Институт за историски истражувања

 

Востанието како средство за постигнување на политичката цел ослободување на Македонија и Тракија под формата на политичка автономија според член 23 од Берлинскиот договор се залага уште во првиот устав на Внатрешната револуционерна организација, наречена така, независно од промените во името во текот на годините. Востанието требало да биде добро подготвено за да се надева на успех. Тоа убедување го споделуваат сите револуционери. Но во есента 1902 г. ситуацијата во Македонија и Одринско се влошува. По Горноџумајското востание репресиите над бугарското население се зголемуваат многукратно. На многу места револуционерните комитети се разгромени, видни дејци на организацијата се апсени а други протерувани.

 

Во една таква ситуација во јануари 1903 г. на заседание, свикано од Иван Гарванов, тогашен претседател на ЦК на Внатрешната организација, владее мислењето, дека треба да се подготви востание, кое ќе избувне пролетта 1903 г. Дискусиите за ова прашање продолжуваат и во Софија по задграничните претставници на организацијата. Да се вратат назад е невозможно. На почетокот на мај во Битолскиот револуционерен округ заседува Смилевскиот конгрес, кои го потврдува решението за востание.

 

Во Одринскиот револуционерен округ таков конгрес се свикува на Петрова нива на 28 јуни или 11 јули по нов стил. Го свикува Михаил Герджиков. Веќе кажав дека, тој од есента 1902 г. е ревизор – инспектор на источниот дел на Одринско револуционерниот округ. Главното прашање, кое треба да се реши, е дали е спремно Одринско за востание и треба ли тоа да се организира, треба ли да избувне едно такво востание. После бурни дискусии само со еден глас “против“ е донесено решение и Одринско да застане солидарно со своите браќа од Македонија. Со цел да се подготви подобро востанието и да се набави повеќе оружје Главното раководно воено тело, избрано од Конгресот на Петрова нива, кое треба да раководи со востанието во Одринско, носи решение тоа да биде одложено со 2 недели и наместо на Илинден, кога избувна востанието во Битолско, Одринско избувнува на 6 август, ден Преображение Господово.

Востанието е подготвено и ова е одразено во Општиот план на востанието, не за да постигне краткорочна победа, туку да биде продожително и да предизвика внимание кај Европа и Големите сили за подобрување на ситуацијата во Одринско и во Македонија. За жал, Бугарија, која секогаш ја поддржувала борбата на бугарите во Македонија и Одринско, во тој момент се покажува политички и воено неподготвена. И владата ги предупредува организаторите на востанието, дека нема да може да се интервенира. Таква интервенција пред бугарските владетели прават и големите сили. Категорично предупредуваат, дека совлошувањето на односите меѓу Бугарија и Отоманската империја ќе има драматични последици за Бугарија. Русија исто така не може да се меша, бидејќи во тој период нејзиниот поглед е свртен кон Далечниот Исток, каде има знаци за војна со Русија. Дејствијата на востаниците и жртвите кои се дадени, бегалците, кои доаѓаат во Бугарија, доволно говорат за сочуството на бугарската и меѓународната општност и исклучително силна и добра волја во полза на жртвите на востанието.

На прво место, професионалните историчари работат коректно со историските факти и извори во овој поглед. Тие треба само да ги читаат и интерпретираат во духот на времето, во контекст на времето, а не да се цитираат селективно и изопачено. Темата за борбата на бугарите во Македонија и Одринско ја има во сите бугарски учебници и сам убеден, дека независно што се случува со учебната програма, учителите успеваат да ги предадат тие лекции онака како што е потребно и правилно. И мислам дека и медиумите доста добро ја информираат јавноста за тој проблем. Просто треба да бидеме во согласност со овие лекции. Мислам дека никој не се плаши од нив, ниту ние, ниту нашите браќа во Република Македонија. Вистината не може да навреди никого.

Целото интервју прочитајте го на – focus-news.net – ОВДЕ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...

Доктор Николов го повика Филипче на ТВ Дуел: Министре излезете со мене на дебата наместо да се самофалите

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, го повикува министерот за здаравство, Венко Филипче, на дебата на која би дискутирале за актуелните...

Ако не сакате да одите во теретана, а да изгледате згодни, ова е решение за вас (Видео)

Дечкото одлучил дека не му се исплати да оди во теретана кога Алиекспрес има достава до дома, пишуваат нашите колеги од Мотика.мк во description...

Стојан за Нимет: Е тоа е соживот, ниту го знам ниту го познавам, но ме контактираше на фб за да ми помогне

Некои гестови и постапки заслужуваат јавна благодарност. Денес во Скопје брзајќи да стигнам на работен состанок ја изгубив возачката дозвола. Еден час подоцна добив...

Дали сте знаеле дека во македонската азбука има две зборчиња? Погледнете!

Македонската азбука ја учиме уште во предучилишна возраст, а потоа истата ја користиме целиот живот. Но, ретко кој забележал дека во нашата азбука се кријат...
- Advertisement -