fbpx
-2 C
Skopje

Дачиќ: При распадот на Југославија ЕУ се однесуваше како филозофите од Тибет

АКТУЕЛНО

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ на денешното отворање на конференцијта „Безбедоносни предизвици на Балканот“, што се одржува во Темишвар, говорејќи за распадот на СФР Југославија и за косовскиот проблем, изјави дека ЕУ се однесувала „како филозовите од Тибет, без да посочи ниту едно решение“.

– Југославија беше составена од шест народи и шест федерални единици. Наместо контролирано моделирање на дезинтеграција на Југославија, ЕУ дозволи еднострани акти на одделните актери и истите ги призна. Така се случи да се признае и седмата единица која никогаш не постоеше – а тоа е Косово, кое прогласи независност со унилатерален чин. ЕУ се однесуваше како филозофите од Тибет. Не понуди никакви решенија или иницијативи, оцени Дачиќ.

Во соопштение на српското Министерство за надворешни работи се наведува дека Дачиќ во говорот го повторил и поранешниот став на Србија за промена на границите.

– Во ЕУ ни кажуваат дека нема промена на границите, но што е со прашањето за границите на Србија? Прво ги урнаа, а потоа велат дека повеќе нема промена на границите. Ние тоа не го прифаќаме, па макар тоа да доаѓа од Брисел, Вашингтон, Москва. Кога Каталонија сака да се отцепи тоа не може, а кога Косово сака, тогаш може. Тоа не е чесно, изјави шефот на српската дипломатија на отварање на конференцијата во Романија.

Дачиќ, анализарјќи го српското историско минато од Косовската битка во 14 век, оцени дека „Србија е бомбардирана од НАТО, за да се создаде Косово како држава“, порачувајќи да земјата нема да влезе „ни во НАТО, ни во Источниот блок, доколку тој постои“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ДОАЃА ВИСТИНСКА ЗИМА: Подгответе се за минусни температури и до -11 степени, еве ги деталите за наредните денови

Времето утре ќе биде претежно сончево, по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Многу солзи и емоции за легендата: Ќерката на Марадона плачеше на “Ла Бомбонера” кога играчите на Бока прославија гол пред неа

Бока јуниорс синоќа го победи Њувелс Олд Бојс со 2-0, се беше во знакот на Диего Марадина, а неговата ќерка Далма во живо го...

Вистинската љубов е над човечkите поделби и спротиставености

Епископ Партениј, Игумен Бигорски Во Стариот Завет, браќа, читаме како, кога како, кога Каин од завист го убил брата си Авел, Господ го запрашал каде...

Стојанче му свари кафе на Апасиев: Ќе слушаме убава, стара македонска музика со интересен текст

Во тек е процесот на подготовка на турско кафе за народниот пратеник, професорот Апасиев. Без шеќер со тоа што сигурно ќе преврие додека пишувам. Со кафето...
- Advertisement -