fbpx
1 C
Skopje

Документи стари 30 години: Трамп бил поврзан со мафијата?

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Б92 – Белград

Планот на Доналд Трамп да изгради и покрене прво казино во Сиднеј бил стопиран поради наводна поврзаност на неговиот конзорциум со мафијата.

Актуелниот американски претседател во 1987 година заедно со партнерот на мешовита фирма Керн Корпорејшен, бил во трка за добивање на договорот, но австралиската полиција била загрижена и препорачала тие да бидат исклучени. Во тоа време Трамп водел две казина во Атлантик Сити – „Трамп Плаза” и „Трамп замок” и бил блиску да стане и сопственик на трето.

– Моделот Атлантик Сити би бил недоверлив за Сиднеј и според наше мислење, конзорциумот Керн-Трам треба да биде исклучен поради поврзаност на Трамп со мафијата, се наведува во извештајот на полициската комисија на Нов Јужен Велс од 3. април 1987 година.

Ставот на таа комисија е изнесен во записниците на кабинетот на тогашната лабуристичка влада на Нов Јужен Велс од 4. мај таа година, кој е објавен по укинувањето на назнаката за доверливост, што ги потврдило сознанијата кои минатиот месец ги објави весникот „Австралиски вести“.

Но, никакви детали за наводни врски со мафијата не се дадени.

Во документите се наведува дека плановите на конзорциумот биле „обемни и активни”, дека тој имал капацитети да управува со казино, но било предупредено дека проценките за приходите „не се темелеле на здрави основи”.

Од четворица понудувачи за тој проект, полициската комисија предупредила на три, вклучувајќи го и конзорциумот Хонг Конг Макау Сиднеј, поради нивната „асоцијација со Кинеската тријада”. Од тој проект подоцна се откажале.

Во натписот објавен пред да се укине назнаката за доверливост на владини документи, „Австралиски вести“ напишале дека Трамп се фалел на тој весник за своите планови. „Ако се избере нашиот проект, тоа ќе биде не само еден од најголемите, туку и еден од најубавите, нај прекрасните хотели било каде на светот”, изјавил во февруари 1987 година.

Весникот цитира и еден пензиониран бизнисмен кој учествувал во понудата на Трамп, а кој изјавил дека сите морале да поминат низ полициска истрага и дека им било речено дека „сите мора да бидат чисти од перспектива на полицијата”.

– Планот беше корпорацијата Керн да изгради казино, а Трамп да ја води работата, бидејќи има лиценца и искуство во Атлантик Сити. Не знаев за полицискиот извештај, првпат сега слушам за каква било поврзаност со мафијата, рече Австралијанецот, кој не сакаше да биде именуван.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...
- Advertisement -