fbpx
6 C
Skopje

Експлозија во непосредна близина на турската граница: Десетици мртви во бунтовничкиот град Азаз

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Камион полн со гориво екплодираше во центарот на бунтовничкиот град во Сирија во непосредна близина на границата со Турција, убивајќи десетици луѓе.

Сириската опсеваторија за човекови права соопшти дека најмалку 43 лица, претежно цивили, загинале кога цистерната експлодираше пред судската зграда во северниот град Азаз. Бројката на повредени е непозната но се очекува да биде поголема од 100.

Турската новинарска агенција „Доган“ изјави дека автомобил-бомба поставен од страна на Исламската држава бил иницијаторот за големата експлозија. За сега никој не ја превзема одговорноста.

Еден од жителите на градот, кој бил во локалната болница, за Ројтерс изјавил дека успеал да изброи околу 30 мртви тела.

Од турската војска соопштија дека во последните 24 часа во знак за подршка на бунтовниците во северниот дел на Сирија, убиени се околу 21 милитант на Исламската држава.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -