fbpx
0.8 C
Skopje

Грнчаров: Аеродром ќе ја претвориме во вистинска спортска општина

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Носителот на советничката листа на СДСМ и коалицијата во општина Аеродром, Тони Грнчаров, денес во изјава за медиумите најави дека нивната заложба како советници и нова власт ќе биде Аеродром да се издигне во вистинска спортска општина.

„Ивица Коневски МЗТ го претвори во лична своина. Потребна е поддршка и развој на младите таленти за во МЗТ конечно да заигра некое маалско дете. Локалната власт не даваше никаква поддршка за развивање на спортот во општината. Во Аеродром умира спортскиот дух и се губи ентузијазмот на младината. Нашата клучна заложба е: ќе вложуваме во спортистите, а не само во терените.Ќе обезбедиме услови за развој на рекреативниот и професионалниот спорт. Ќе се формира спортски општински фонд наменет за поддршка на општинските клубови и стипендирање спортисти“, изјави Тони Грнчаров.

Тој најави и дека ќе се организираат различни спортски турнири со цел да ги врати младите на терените и да имаат можности за напредок. Потсети и дека Аеродром ќе биде модерна и отворена општина за сите.

„Ќе го вратиме аеродромскиот дух, и младите на терените.Редовно ќе се одржуваат спортските игралишта во општината и ќе се поддржуваат традиционалните спортски турнири. Ќе го вложам сиот мој капацитет за младите луѓе да имаат можности за напредок во нашата општина. Аеродром да биде модерна општина којашто се развива европски. Општина која нуди услови за квалитетен живот на сите граѓани“, додаде Грнчаров.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...

Еkс сопругата на екс директорот си го промени презимето на фејсбук и инстаграм: Еве како се презива сега

Агенса Ораноска, поранешната сопруга на екс-директорот на АЕК, Роберт Орданоски го промени презимето на профилите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“, два дена откако Орданоски...

ШOK ПРЕД ХОТЕЛОТ НА ЏОКОВИЌ: Српски навивач сакаше да оди во собата на Ноле, реагираше ПОЛИСИЈА (ВИДЕО)

Правилата се прилично строги и тенисерите не можат да го напуштат хотелот, освен кога одат на тренинг. И додека Новак одмараше во својата соба,...

Колев: Да го зaпалиш знамето на државата која дала државјанства на илјадници твои граѓани за работат низ цел свет е меко кажано невоспитано

Да го запалиш знамето на државата која прва не призна и испрати јасен сигнал кон целиот свет дека Македонија ќе биде самостојна и суверена...
- Advertisement -