fbpx
-3.7 C
Skopje

Груевски: Македонија влезе во рецесија

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Економијата оди надолу. Многу сериозно истакнувам и така сакам да бидам сфатен дека овие штетни економски политики водат кон сериозни ризици и далекусежни последици, и затоа мора да запрат и тоа што побргу, истакна на денешниот митинг во Крушево лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Расходите за капитални инвестиции се преполовени. Во првите 5 месеци од годината и тоа во многу полоша ситуација и во период кога функционираше техничка влада, на месечно ниво во капитални инвестиции од буџетот се инвестираа во просек по 25 милиони евра. Откога се овие некадарни луѓе во владата, во јуни, јули и август, капиталните инвестиции во просек месечно  изнесуваат по скромни 14 милиони евра, посочи Груевски, додавајќи дека тоа е најголемата причина за економскиот пад.

Појасни дека со вака преполовени капитални инвестиции паѓа и градежнишството кое мотор на растот на Бруто домашниот производ.

А кога паѓа градежништвото со него паѓаат и уште 25 индустриски гранки, кои се поврзани со него. И ако порано на секои два дена слушавме добри вести во економијата, денес секој ден слушаме лоши. Како извозот паѓа, колку индустриското производство оди надоле, како платите опаѓаат, Бруто домашниот промет опаѓа. Жива странска инвестиција не доаѓа, а тие што се тука размислуваат да си заминат. Рекетот се врати по улиците, криминалот длабоко навлегува во секоја пора во општеството. Граѓаните не се сигурни, нагласи Груевски.

претходниот член,Каков тим: Роналдо ги избра идеалните 11
Следната статијаЗа пензиите

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Политичар влезе во аптека за да ги види цените на леkови во Србија за да ги спореди со тие од република Српска

Младиот политичар, а сегашен градоначалник на Бања Лука минатата година објави интересно видео кое уште се споделува по социјалните мрежи и е доста популарно...

Во пресрет на Богојавление: „Кој вика дека го нема“: По две недели пронајден првиот крст кој го фрлаше попот на Водици во Пробиштип откако...

Потсетување во пресрет на Богојавление: На Богојавление попот во Пробиштип мораше двапати да фрла свет крст во базенот, затоа што првиот исчезна откако беше...

Марија Пијaнманов и сопругот со париско кафе: Поздрав од Париз „мали маkедончиња“

Некои ги хејтаат, други ги обожаваат. Најчесто може да ги сретнете на социјалните мрежи, каде што споделуваат фотографии од нивните дружби по европските метрополи...

Kонечно посочија кој ден од оваа недела се очекува најмногу СНЕГ: Времето до среда ќе биде студено, а четврток подгответе се за снежна поkривка

Ведро и особено студено во утринските часови ќе биде времето до среда, проследено со слаб до умерен северен ветер, информираат од УХМР. Од среда ќе...

Веднаш до Македонија: Штотуку споделено за СИЛЕН земјотрес во соседна Грција

Земјотрес го погоди грчкиот остров Крит утринава, а епицентарот бил во морето, на 52 километри североисточно од Ситија. Јачината на земјотресот била 4,2 степени, иако...
- Advertisement -